Road To Hutch

The NJCAA Division I Basketball Tournament

Archive for Games

2016 National Tournament – Games

All 24 games of the 2016 NJCAA Division I Men’s National Basketball Tournament. All times are CDT.

 

Monday (3/14)

  • Game 1: #16 North Dakota State CS defeated #17 Harcum College 102-86.
  • Game 2: #9 Neosho County CC defeated #24 Harford College 69-57.
  • Game 3: #13 Salt Lake CC defeated #20 Northeast Mississippi CC 77-64.
  • Game 4: #12 Southwest Tennessee CC defeated #21 Spartanburg Methodist College 77-73.
  • Game 5: #15 McLennan CC defeated #18 Marion Military Institute 78-70.
  • Game 6: #23 Moberly Area CC defeated #10 Indian Hills CC 85-74.

Tuesday (3/15)

  • Game 7: #19 Northeastern Oklahoma A&M defeated #14 Vincennes University 68-64.
  • Game 8: #11 Ranger College defeated #22 East Mississippi CC 83-63.
  • Game 9: #1 Trinity Valley CC defeated #16 North Dakota State CS 86-51.
  • Game 10: #8 Gillette College defeated #9 Neosho County CC 73-72.
  • Game 11: #13 Salt Lake CC defeated #4 Odessa College 92-86.
  • Game 12: #12 Southwest Tennessee CC defeated #5 North Idaho College 73-72.

Wednesday (3/16)

  • Game 13: #2 Northwest Florida State College defeated #15 McLennan CC 96-91.
  • Game 14: #7 Hutchinson CC defeated #23 Moberly Area CC 84-74.
  • Game 15: #3 Georgia Highlands College defeated #19 Northeastern Oklahoma A&M 83-69.
  • Game 16: #11 Ranger College defeated #6 Eastern Florida State College 87-74.

Thursday (3/17)

  • Game 17: #8 Gillette College defeated #1 Trinity Valley CC 87-83.
  • Game 18: #13 Salt Lake CC defeated #12 Southwest Tennessee CC 105-76.
  • Game 19: #7 Hutchinson CC defeated #2 Northwest Florida State College 116-90.
  • Game 20: #11 Ranger College defeated #3 Georgia Highlands College 91-81.

Friday (3/18)

  • Game 21: #13 Salt Lake CC defeated #8 Gillette College 83-47.
  • Game 22: #7 Hutchinson CC defeated #11 Ranger College 84-81 OT.

Saturday (3/19)

  • 3rd Place Game: #8 Gillette College defeated #11 Ranger College 74-72.
  • Championship: #13 Salt Lake CC defeated #7 Hutchinson CC 74-64.
Share

2016 Region/District Tournaments

All of the 2016 Region Tournament games and results.

 

Read the rest of this entry »

Share

2015 National Tournament – Games

All 24 games of the 2015 NJCAA Division I Men’s National Basketball Tournament. All times are CDT.

 

Read the rest of this entry »

Share

Region/District Tournaments 2015

All of the 2015 Region Tournament games and results.

 

Read the rest of this entry »

Share

2014 National Tournament – Games

Yes, it is Tournament time again! Game schedule listed below.

How did they get here?

 

Day 1 – Monday, March 17, 2014

Game 1 – 10:00 am: New Mexico Junior College (26-6) defeated Northeastern Oklahoma A&M College (22-10) 79-62.

Game 2 – 12:00 pm: South Plains College (27-5) defeated Cape Fear Community College (19-13) 93-81.

Game 3 – 2:00 pm: Harcum College (29-3) defeated Walters State Community College (20-13) 97-80.

Game 4 – 4:30 pm: Trinity Valley Community College (27-6) defeated Pratt Community College (22-12) 68-65.

Game 5 – 6:30 pm: Wallace State Community College – Hanceville (27-6) vs Westchester Community College (27-4) 101-99 (2 OT).

Game 6 – 8:30 pm: Columbia State Community College (26-3) vs Central Georgia Technical College (21-12) 80-58.

 

Day 2 – Tuesday, March 18, 2014

Game 7 – 10:00 am: State Fair Community College (25-6) defeated Shelton State Community College (28-5) 111-99 (OT).

Game 8 – 12:00 pm: Jones County Junior College (23-5) defeated Highland Community College (27-7) 81-79.

Game 9 – 2:00 pm: Indian Hills Community College (31-2) defeated New Mexico Junior College (27-6) 102-94 (2 OT).

Game 10 – 4:30 pm: South Plains College (28-5) defeated Paris Junior College (26-7) 75-65.

Game 11 – 6:30 pm: Harcum College (30-3) defeated South Georgia Technical College (29-4) 92-74.

Game 12 – 8:30 pm: Trinity Valley Community College (28-6) defeated Northeastern Junior College (31-3) 88-85.

 

Day 3 – Wednesday, March 19, 2014

Game 13 – 12:00 pm: Vincennes University (31-2) defeated Wallace State Community College – Hanceville (28-6) 84-77.

Game 14 – 2:00 pm: Columbia State Community College (27-3) defeated Salt Lake Community College (27-6) 81-78.

Game 15 – 6:00 pm: Chipola College (25-5) defeated State Fair Community College (26-6) 91-83.

Game 16 – 8:00 pm: Jones County Junior College (24-5) defeated Hill College (25-8) 91-82 (OT).

 

Day 4 – Thursday, March 20, 2014

Game 17 – 12:00 pm: Indian Hills Community College (32-2) defeats South Plains College (29-5) 71-70.

Game 18 – 2:00 pm: Harcum College (31-3) vs Trinity Valley Community College (29-6) 69-56.

Game 19 – 6:00 pm: Vincennes University (32-2) defeats Columbia State Community College (28-3) 95-89.

Game 20 – 8:00 pm: Jones County Junior College (25-5) defeated Chipola College (26-5) 86-79.

 

Day 5 – Friday, March 21, 2014

Game 21 – 6:00 pm: Indian Hills Community College (33-2) defeated Harcum College (32-3) 97-94.

Game 22 – 8:00 pm: Jones County Junior College (26-5) defeated Vincennes University (33-2) 76-63.

 

Day 6 – Saturday, March 22, 2014

3rd Place – 5:00 pm: Vincennes University (33-3) defeated Harcum College (32-4) 98-71.

Championship – 7:00 pm: Jones County Junior College (27-5) defeated Indian Hills Community College (34-2) 87-77.

Share

Region/District Tournaments 2014

Region 1 (District 1) – February 27 – March 1, 2014

Site: Higher Seed (Website)

 

Thursday 2/27 – 7:30 pm

  • Mesa Community College defeated Cochise College 75-65.
  • Arizona Western College defeated Eastern Arizona College 79-70.

Saturday 3/1 – 7:30 pm

  • Mesa Community College defeated Arizona Western College 108-63.

Mesa Community College wins the Region 1 Championship, and will play the Region 18 Champion for the District 1 Championship.

 

Region 2 (District 2) – March 3 – 8, 2014

Site: Mabee Aerobic Center, Shawnee, OK (1st round at higher seeds)

 

Tuesday 3/4

  • Game 1: Seminole State College defeats Murray State College 76-56.
  • Game 2: Eastern Oklahoma State College defeated Arkansas Baptist College 95-73.
  • Game 3: Northern Oklahoma College – Tonkawa defeated Carl Albert State College 70-62.

Thursday 3/6

  • Game 4: Connors State College defeated Seminole State College 97-86.
  • Game 5: Northeastern Oklahoma A&M College defeated Western Oklahoma State College 76-69.
  • Game 6: Redlands Community College defeated Eastern Oklahoma State College 98-94.
  • Game 7: Northern Oklahoma College – Tonkawa defeated Northern Oklahoma College – Enid 76-73.

Friday 3/7

  • Game 8: Northeastern Oklahoma A&M College defeated Connors State College 117-115 (5 OT).
  • Game 9: Redlands Community College defeats Northern Oklahoma College – Tonkawa 82-66.

Saturday 3/8

  • Championship: Northeastern Oklahoma A&M College defeated Redlands Community College 91-85.

Northeastern Oklahoma A&M College is the District 2 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 4 (District 4) – March 1 – 3, 2014

Site: Larry F. Kahl Gymnasium, Freeport, IL (Website)

 

Saturday 3/1

  • Game 1: Sauk Valley Community College defeated Richard J Daley College 54-52.
  • Game 2: Highland Community College defeated Harry S Truman College 81-49.
  • Game 3: Kennedy-King College defeated Malcolm X College 61-60.

Sunday 3/2

  • Game 4: Kankakee Community College defeated Sauk Valley Community College 62-59.
  • Game 5: Highland Community College defeated Kennedy-King College 63-56.

Monday 3/3

  • Championship: Highland Community College defeated Kankakee Community College 80-65.

Highland Community College is the Region 4 Champion and plays the Region 16 Champion for the District 4 Championship.

 

Region 5 (District 5) – March 5 – 8, 2014

Site: Rip Griffin Center, Lubbock, TX

 

Wednesday 3/5

  • Game 1: New Mexico Junior College defeated Temple College 88-58.
  • Game 2: Hill College defeated Western Texas College 77-70.
  • Game 3: Howard College defeated McLennan Community College 98-91.
  • Game 4: South Plains College defeated Collin County Community College 85-73.

Friday 3/7

  • Game 5: New Mexico Junior College defeated Howard College 64-60.
  • Game 6: Hill College defeated South Plains College 86-69.

Saturday 3/8

  • Championship: Hill College defeated New Mexico Junior College 79-66.

Hill College is the District 5 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 6 (District 6) – March 1 – 8, 2014

Site: Koch Arena, Wichita, KS (1st round at higher seeds) (Website)

 

Saturday 3/1

  • Game 1: Independence Community College defeated Colby Community College 80-63.
  • Game 2: Northwest Kansas Technical College defeated Cloud County Community College 82-73 (OT).
  • Game 3: Butler Community College defeated Barton Community College 63-59.
  • Game 4: Hutchinson Community College defeated Allen County Community College 93-83.
  • Game 5: Coffeyville Community College defeated Dodge City Community College 67-64.
  • Game 6: Pratt Community College defeated Labette Community College 93-71.
  • Game 7: Neosho County Community College defeated Garden City Community College 74-59.
  • Game 8: Seward County Community College defeated Cowley College 82-39.

Thursday 3/6

  • Game 9: Northwest Kansas Technical College defeated Independence Community College 97-92 (3 OT).
  • Game 10: Hutchinson Community College defeated Butler Community College 71-61.
  • Game 11: Pratt Community College defeated Coffeyville Community College 66-61.
  • Game 12: Seward County Community College defeated Neosho County Community College 73-68.

Friday 3/7

  • Game 13: Hutchinson Community College defeated Northwest Kansas Technical College 92-81.
  • Game 14: Pratt Community College defeated Seward County Community College 71-68.

Saturday 3/8

  • Championship: Pratt Community College defeated Hutchinson Community College 77-69.

Pratt Community College is the District 6 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 7 (District 7) – March 4 – 8, 2014

Site: Roane State Gym, Harriman, TN

 

Tuesday 3/4

  • Game 1: Chattanooga State Community College defeats Volunteer State Community College 89-80.
  • Game 2: Roane State Community College advances (Dyersburg State Community College was unable to travel)

Wednesday 3/5

  • Game 3: Columbia State Community College defeated Chattanooga State Community College 89-76.
  • Game 4: Motlow State Community College defeated Cleveland State Community College 78-68.
  • Game 5: Southwest Tennessee Community College defeated Roane State Community College 100-91.
  • Game 6: Walters State Community College defeated Jackson State Community College 82-54.

Friday 3/7

  • Game 7: Columbia State Community College defeated Motlow State Community College 122-121 (2 OT).
  • Game 8: Walters State Community College defeated Southwest Tennessee Community College 76-67.

Saturday 3/8

  • Championship: Walters State Community College defeated Columbia State Community College 81-76.

Walters State Community College is the District 7 Champion and will go to the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 8 (District 8) – March 5 – 8, 2014

Site: Central Florida Gymnasium, Ocala, FL (Website)

 

Wednesday 3/5

  • Game 1: Pensacola State College defeated Daytona State College 63-62.
  • Game 2: St. Petersburg College defeated Miami Dade College 74-70.
  • Game 3: Polk State College defeated Eastern Florida State College 69-68.
  • Game 4: Chipola College defeated College of Central Florida 82-73.

Friday 3/7

  • Game 5: St. Petersburg College defeated Pensacola State College 74-71.
  • Game 6: Chipola College defeated Polk State College 76-66.

Saturday 3/8

  • Championship: Chipola College defeated St. Petersburg College 79-73.

Chipola College is the District 8 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 9 (District 9) – March 1 – 5, 2014

Site: South Division Champion (Website)

 

Saturday 3/1

  • Game 1: North Platte Community College defeated Central Wyoming College 71-69.
  • Game 2: Gillette College defeated Trinidad State Junior College 99-76.
  • Game 3: Sheridan Community College defeated Otero Junior College 83-65.
  • Game 4: Northeastern Junior College defeated Little Big Horn College 99-82.

Sunday 3/2

  • Game 5: Casper College defeated Lamar Community College 82-62.
  • Game 6: McCook Community College defeated Western Wyoming Community College 78-71.
  • Game 7: Northwest Wyoming College defeated Laramie County Community College 86-79.
  • Game 8: Western Nebraska Community College defeated Miles Community College 87-57.

Monday 3/3

  • Game 9: North Platte Community College defeats Casper College 71-70 (OT).
  • Game 10: Gillette College defeats McCook Community College 109-97.
  • Game 11: Sheridan Community College defeats Northwest Wyoming College 82-75.
  • Game 12: Northeastern Junior College defeats Western Nebraska Community College 81-52.

Tuesday 3/4

  • Game 13: Gillette College defeated North Platte Community College 86-74.
  • Game 14: Northeastern Junior College defeated Sheridan Community College 90-79.

Wednesday 3/5

  • Championship: Northeastern Junior College defeated Gillette College 119-110 (OT).

Northeastern Junior College is the District 9 Champion and has qualified for the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 10 (District 10) – March 6 – 8, 2014

Site: Brunswick Gymnasium, Supply, NC

 

Thursday 3/6

  • Game 1: USC-Salkehatchie defeated Clinton Junior College 75-69.
  • Game 2: Spartanburg Methodist College defeated Denmark Technical College 85-74.

Friday 3/7

  • Game 3: Brunswick Community College defeated Spartanburg Methodist College 67-53.
  • Game 4: Cape Fear Community College defeated USC-Salkehatchie 87-78.

Saturday 3/8

  • Championship: Cape Fear Community College defeated Brunswick Community College 99-89.

Cape Fear Community College is the District 10 Champion and will go to the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 11 (District 11) – February 24 – March 1, 2014

Site: Higher Seeds (Website)

 

Monday 2/24 – 7:00 pm

  •  Marshalltown Community College defeats Northeast Community College 93-81.

Wednesday 2/26 – 7:00 pm

  • Indian Hills Community College defeats Marshalltown Community College 133-80.
  • Southeastern Community College defeats Iowa Western Community College 88-71.

Saturday 3/1 – 7:00 pm

  • Indian Hills Community College defeated Southeastern Community College 93-89.

Indian Hills Community College is the Region 11 Champion and will play the Region 13 Champion for the District 11 Championship.

 

Region 12 (District 16) – March 5 – 8, 2014

Site: James Waugh Gymnasium, Ina, IL

Vincennes University (@VincennesU) is the only Division 1 team in Region 12.

With a final record over .500, they qualify for the Region 24 Championship.

 

Region 13 (District 11) – February 26 – March 2, 2014

Site: Regular Season Champion

 

Wednesday 2/26

  • North Dakota State College of Science defeats Bismarck State College 84-62.
  • Williston State College defeats Lake Region State College 86-82.

Sunday 3/2

  • North Dakota State College of Science defeats Williston State College 96-83.

North Dakota State College of Science is the Region 13 Champion and will play the Region 11 Champion for the District 11 Championship.

 

Region 14 (District 14) – March 4 – 8, 2014

Site: Louise Herrington Patriot Center, Tyler, TX (Website)

 

Wednesday 3/5

  • Game 1: Blinn College defeated Tyler Junior College 77-74.
  • Game 2: Angelina College defeated Navarro College 82-76.
  • Game 3: Lee College defeated Jacksonville College 105-98.
  • Game 4: Kilgore College defeated Panola College 73-71.

Thursday 3/6

  • Game 5: Paris Junior College defeated Blinn College 82-67.
  • Game 6: Lamar State College – Port Arthur defeated Angelina College 93-83.
  • Game 7: Trinity Valley Community College defeated Lee College 83-76.
  • Game 8: Kilgore College defeated San Jacinto College 78-65.

Friday 3/7

  • Game 9: Paris Junior College defeated Lamar State College – Port Arthur 78-76.
  • Game 10: Trinity Valley Community College defeated Kilgore College 64-48.

Saturday 3/8

  • Championship: Paris Junior College defeated Trinity Valley Community College 74-63.

Paris Junior College is the District 14 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 15 (District 3) – February 25 – March 2, 2014

Site: Brookhaven Gymnasium, Selden, NY

Plays Region 19 to advance to District 3 Championship

 

Tuesday 2/25

  • ASA College defeats Globe Institute of Technology 79-73.

Saturday 3/1

  • Westchester Community College defeated Monroe College 69-62.
  • Harcum College defeated ASA College 90-79.

Sunday 3/2

  • Westchester Community College defeated Harcum College 77-73.

Westchester Community College is the Region 15 Champion, and will play the Region 20 Champion for the District 3 Championship.

 

Region 16 (District 4) – February 25 – March 1, 2014

Site: Jefferson College Field House, Hillsboro, MO (Website)

 

Tuesday 2/25

  • Mineral Area College defeats Three Rivers Community College 78-55.

Friday 2/28

  • State Fair Community College defeats Mineral Area College 71-68.
  • Moberly Area Community College defeats Missouri State University – West Plains 77-68.

Saturday 3/1

  • State Fair Community College defeated Moberly Area Community College 84-70.

State Fair Community College is the Region 16 Champion and will play the Region 4 Champion for the District 4 Championship.

 

Region 17 (District 13) – March 4 – 8, 2014

Site: Regular Season Champion

 

Tuesday 3/4

  • Game 1: South Georgia Technical College defeated Gordon State College 83-76.
  • Game 2: Atlanta Metropolitan State College defeated South Georgia State College 83-72.
  • Game 3: Central Georgia Technical College defeated East Georgia State College 84-65.
  • Game 4: Georgia Highlands College defeated Chattahoochee Technical College 88-74.

Friday 3/7

  • Game 6: Central Georgia Technical College defeated Georgia Highlands College 78-77.
  • Game 5: South Georgia Technical College defeated Atlanta Metropolitan State College 82-80.

Saturday 3/8

  • Championship: South Georgia Technical College defeats Central Georgia Technical College 83-74.

South Georgia Technical College is the District 13 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 18 (District 1) – February 27 – March 1, 2014

Site: Horne Activity Center, Ephriam, UT (Website)

 

Thursday 2/27

  • North Idaho College defeated Colorado Northwestern Community College 58-53.
  • Utah State University Eastern defeated Snow College 85-79

Friday 2/28

  • Salt Lake Community College defeated North Idaho College 89-72.
  • College of Southern Idaho defeated Utah State University Eastern 86-77.

Saturday

  • Salt Lake Community College defeated College of Southern Idaho 62-49.

Salt Lake Community College is the Region 18 Champion and will play the Region 1 Champion for the District 1 Championship.

 

Region 19 (District 3)

Site: Brookhaven Gymnasium, Selden, NY

Harcum College is the only Division I team in Region 19.
With a final record over .500, they qualify for the Region 15 Championship.

 

Region 20 (District 3) – February 28 – March 2, 2014

Site: The ARCC, Hagerstown, MD

 

Sunday 3/2

  • Baltimore City Community College defeated Hagerstown Community College 80-79.

Baltimore City Community College is the Region 20 Champion and will play the Region 15 Champion for the District 3 Championship.

 

Region 22 (District 12) – March 5 – 8, 2014

Site: Tom Drake Coliseum/Wellness Center, Hanceville, AL (Website)

 

Wednesday 3/5

  • Game 1: Chattahoochee Valley Community College defeated Snead State Community College 84-72.
  • Game 2: Southern Union State Community College defeated Wallace Community College – Selma 70-51.
  • Game 3: Lawson State Community College defeated Enterprise State Community College 74-69.
  • Game 4: Bishop State Community College defeated Marion Military Institute 79-60.

Thursday 3/6

  • Game 5: Shelton State Community College defeated Chattahoochee Valley Community College 97-72.
  • Game 6: Southern Union State Community College defeated Lurleen B Wallace Community College 66-62.
  • Game 7: Lawson State Community College defeated Faulkner State Community College 69-64.
  • Game 8: Wallace State Community College – Hanceville defeated Bishop State Community College 69-45.

Friday 3/7

  • Game 9: Shelton State Community College defeated Southern Union State Community College 68-51.
  • Game 10: Wallace State Community College – Hanceville defeated Lawson State Community College 71-61.

Saturday 3/8

  • Championship: Wallace State Community College – Hanceville defeated Shelton State Community College 77-67.

Wallace State Community College – Hanceville is the District 12 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 23 (District 15) – March 5 – 8, 2014

Site: A.E. Wood Coliseum, Clinton, MS (Website)

 

Thursday 3/6

  • Game 1: Jones County Junior College defeated Southwest Mississippi Community College 109-83.
  • Game 2: East Mississippi Community College defeated Mississippi Gulf Coast Community College 69-68.
  • Game 3: Northwest Mississippi Community College defeated Itawamba Community College 99-82.
  • Game 4: Pearl River Community College defeated Southern University – Shreveport 72-64.

Friday 3/7

  • Game 5: Jones County Junior College defeated East Mississippi Community College 73-72 (OT).
  • Game 6: Pearl River Community College defeated Northwest Mississippi Community College 84-77.

Saturday 3/8

  • Championship: Jones County Junior College defeated Pearl River Community College 80-67.

Jones County Junior College is the District 15 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Region 24 (District 16) – March 6 – 8, 2014

Site: James Waugh Gymnasium, Ina, IL

 

Tuesday 3/4

  • Game 1 (Monday): Wabash Valley College defeated Lincoln Trail College 70-65.
  • Game 2: Olney Central College defeated Lewis and Clark College 70-57.
  • Game 3: Kaskaskia College defeated Southeastern Illinois College 81-57.

Thursday 3/6

  • Game 4: Vincennes University defeated Wabash Valley College 85-82.
  • Game 5: Southwestern Illinois College defeated Shawnee Community College 80-71.
  • Game 6: Olney Central College defeated Lake Land College 69-66.
  • Game 7: Logan Community College defeated Kaskaskia College 84-64.

Friday 3/7

  • Game 8: Vincennes University defeated Southwestern Illinois College 62-46.
  • Game 9: Olney Central College defeats Logan Community College 81-70.

Saturday 3/8

  • Championship: Vincennes University defeated Olney Central College 80-66.

Vincennes University is the District 16 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

District 1 Championship – Saturday 3/8 – 7:30pm

Salt Lake Community College defeated Mesa Community College 75-59.

Salt Lake Community College is the District 1 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

District 3 Championship – Saturday 3/8 – 2:00 pm

Westchester Community College defeated Baltimore City Community College 82-70.

Westchester Community College is the District 3 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

District 4 Championship – Saturday 3/8 – 7:00 pm

State Fair Community College defeated Highland Community College 74-54.

State Fair Community College is the District 4 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

District 11 Championship – Thursday 3/6 – 

Indian Hills Community College defeats North Dakota State College of Science 115-91.

Indian Hills Community College is the District 11 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

Zone Qualifier (District 4) – Highland Community College

 

Zone Qualifier (District 5) – New Mexico Junior College

 

Zone Qualifier (District 12) – Shelton State Community College

 

Zone Qualifier (District 13) – Central Georgia Technical College

Share

All 24 Tournament Games

Day 1 – Monday, March 18, 2013

Game 1 – 10:00 am – North Platte Community College (@NPCCKnights) (29-5) defeated Mineral Area College (@MAC_Cards) (26-7) 76-50.

Game 2 – 12:00 pm – Northwest Florida State College (@NWFSC) (26-3) defeated USC Salkehatchie (@SalkAthletics) (15-17) 81-54.

Game 3 – 2:00 pm – Howard College (@hchawks) (28-5) defeated East Mississippi Community College (@EMCCathletics) (20-7) 63-54.

Game 4 – 4:30 pm – Lee College (@LeeJCRebels) (24-10) defeated Hagerstown Community College (@hagerstowncc) (29-4) 104-97.

Game 5 – 6:30 pm – Kilgore College (@kilgorecollege) (26-4) defeated Shelton State Community College (@sheltonstate) (25-8) 80-58.

Game 6 – 8:30 pm – Coffeyville Community College (@cccravens) (31-2) defeated  Walters State Community College (@WaltersState) (17-16) 77-53.

 

Day 2 – Tuesday, March 19, 2013

Game 7 – 10:00 am – Motlow State Community College (@MotlowSports) (25-3) defeated Connors State College (@connorsstate) (24-8) 70-66.

Game 8 – 12:00 pm – Salt Lake Community College (@SaltLakeCC) (28-4) defeated Eastern Oklahoma State College (19-15) 86-82.

Game 9 – 2:00 pm – Iowa Western Community College (@GoReivers) (31-2) defeated North Platte Community College (@NPCCKnights) (30-5) 79-74.

Game 10 – 4:30 pm – Northwest Florida State College (@NWFSC) (27-3) defeated New Mexico Junior College (@NewMexicoJC) (27-6) 88-87 OT.

Game 11 – 6:30 pm – Howard College (@hchawks) (29-5) defeated Hutchinson Community College (@bluedragonsport) (31-3) 92-69.

Game 12 – 8:30 pm – Vincennes University (@VincennesU) (31-2) defeated Lee College (@LeeJCRebels) (25-10) 84-80.

 

Day 3 – Wednesday, March 20, 2013

Game 13 – 12:00 pm – Spartanburg Methodist College (@GOSMCPIONEERS) (32-0) defeated Kilgore College (@kilgorecollege) (27-4) 53-51.

Game 14 – 2:00 pm – East Georgia College (@EastGaCollege) (30-2) vs Coffeyville Community College (@cccravens) (32-2) 79-47.

Game 15 – 6:00 pm – College of Central Florida (@CFedu) (30-3) vs Motlow State Community College (@MotlowSports) (26-3) 79-63.

Game 16 – 8:00 pm – Central Arizona College (@cacadmissions) (29-4) vs Salt Lake Community College (@SaltLakeCC) (29-4) 87-82.

 

Day 4 – Thursday, March 21, 2013

Game 17 – 12:00 pm – Northwest Florida State College (@NWFSC) (28-3) defeats Iowa Western Community College (@GoReivers) (32-2) 84-79.

Game 18 – 2:00 pm – Vincennes University (@VincennesU) (32-2) defeats Howard College (@hchawks) (30-5) 70-65.

Game 19 – 6:00 pm – Spartanburg Methodist College (@GOSMCPIONEERS) (33-0) vs East Georgia College (@EastGaCollege) (31-2) 75-68.

Game 20 – 8:00 pm – College of Central Florida (@CFedu) (31-3) defeats Central Arizona College (@cacadmissions) (30-4) 81-68.

 

Day 5 – Friday, March 22, 2013

Game 21 – 6:00 pm – Northwest Florida State College (@NWFSC) (29-3) defeats Vincennes University (@VincennesU) (33-2) 76-69.

Game 22 – 8:00 pm – College of Central Florida (@CFedu) (32-3) defeats Spartanburg Methodist College (@GOSMCPIONEERS) (34-0) 71-61.

 

Day 6 – Saturday, March 23, 2013

Game 23 – 6:00 pm – Spartanburg Methodist College (@GOSMCPIONEERS) (34-1) defeats Vincennes University (@VincennesU) (33-3) 100-93 2OT.

Championship Game – 8:00 pm – College of Central Florida (@CFedu) (33-3) defeats Northwest Florida State College (@NWFSC) (30-3) 74-69.

Share

Region/District Tournaments

March (Is it really March already?!?!?) is here! Area tournaments are already underway. Let’s get right to it!

 

Region 1 (District 1) – February 28 – March 2, 2013
Site: Highest Seed’s Homecourts

Thursday 2/28 – 7:30pm

Saturday 3/2 – 7:30pm

#13 Central Arizona College (27-4) (@cacadmissions) advances to District 1 Championship on March 9 and hosts Region
18 Champion

 

Region 2 (District 2) – March 4 – 9, 2013
Site: Oklahoma Baptist University – Shawnee, Oklahoma

Monday 3/4

  • Game 1: Eastern Oklahoma State College defeats Redlands Community College 89-73.
  • Game 2: Western Oklahoma State College defeats Arkansas Baptist 106-83.
  • Game 3: Seminole State College defeats Carl Albert State College 78-69.

Wednesday 3/6

  • Eastern Oklahoma State College defeats #12 Northern Oklahoma College-Tonkawa 77-68.
  • Northeast Oklahoma A&M defeats Murray State College 67-55.
  • Northern Oklahoma College-Enid defeats Western Oklahoma State College 72-70.
  • Connors State College defeats Seminole State College 77-58.

Friday 3/8

  • Eastern Oklahoma State College defeats Northeast Oklahoma A&M (No Score?).
  • Connors State College defeats Northern Oklahoma College-Enid 54-50.

Saturday 3/9

  • Eastern Oklahoma State College defeats Connors State College (@connorsstate) 98-88.

Eastern Oklahoma State College is District 2 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas

 

Region 4 (District 4) – March 2 – 9, 2013
Site: Highland Community College – Freeport, Illinois

Saturday 3/2

  • Kankakee Community College (@KCCedu) defeats Kennedy King 59-57.
  • Sauk Valley defeats Truman 82-47.
  • Malcolm X College defeats Daley 81-75.

Sunday 3/3

  • Kankakee Community College (@KCCedu) defeats Highland 63-62.
  • Malcolm X College defeats Sauk Valley 96-94.

Monday 3/4

  • Malcolm X College defeats Kankakee Community College (@KCCedu) 91-81.

Malcolm X College (21-11) advances to District 4 Championship.

 

Region 5 (District 5) – March 6 – 9, 2013
Site: Lubbock Christian University – Lubbock, Texas

Thursday 3/7

Friday 3/8

Saturday 3/9

#22 New Mexico Junior College (@NewMexicoJC) is District 5 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas

 

Region 6 (District 6) – March 2 – 9, 2013
Site: 1st and 2nd Rounds at Higher Seed’s Homecourts, Semi and Finals at Hartman Arena – Park City, Kansas

Saturday 3/2

  • #RV Seward County defeats Colby 88-70.
  • Independence defeats Dodge City 83-68.
  • #24 Barton defeats Allen 93-61.
  • Cowley defeats Pratt 67-49.
  • #5 Hutchinson defeats Northwest Kansas Tech 90-82.
  • Cloud defeats Labette 54-50.
  • Butler defeats Neosho 90-67.
  • #2 Coffeyville defeats Garden City 92-70.

Tuesday 3/5

  • #RV Seward County defeats Independence 84-66.
  • #24 Barton defeats Cowley 75-68.
  • #9 Hutchinson defeats Cloud 82-64.
  • #2 Coffeyville defeats Butler 81-70.

Friday 3/8

  • #24 Barton Community College defeats #RV Seward County Community College 70-64.
  • #9 Hutchinson Community College defeats #2 Coffeyville Community College 85-62.

Saturday 3/9

#9 Hutchinson Community College (@bluedragonsport) is District 6 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas

 

Region 7 (District 7) – March 5 – 9, 2013
Site: Copperweld Arena – Motlow State Community College – Tullahoma, Tennessee

Tuesday 3/5

  • Game 1: Chattanooga State defeats Dyersburg State 98-87.
  • Game 2: Walters State defeats Columbia State 63-55.

Thursday 3/7

  • Game 3: #18 Motlow State defeats Chattanooga State 89-82.
  • Game 4: Jackson State defeats Roane State 68-67.
  • Game 5: Walters State defeats #RV Volunteer State 68-59.
  • Game 6: Cleveland State defeats Southwest Tennessee 75-59.

Friday 3/8

  • #18 Motlow State defeats Jackson State 86-82.
  • Walters State defeats Cleveland State 52-51.

Saturday 3/9

#18 Motlow State Community College (@MotlowSports) is District 7 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas

 

Region 8 (District 8) – March 6 – 9, 2013
Site:  Chipola College – Marianna, Florida

Thursday 3/7

  • #8 Central Florida defeats State College of Florida 90-77.
  • #3 Northwest Florida State defeats #16 Palm Beach State 72-64.
  • #13 Chipola College defeats Polk State College 70-47.
  • #RV Brevard defeats Santa Fe 69-48.

Friday 3/8

  • #8 Central Florida defeats #3 Northwest Florida State 74-71.
  • #RV Brevard defeats #13 Chipola College 82-72.

Saturday 3/9

  • #8 College of Central Florida (@CFedu) defeats #RV Brevard Community College (@BrevardCC) 63-58.

#8 College of Central Florida (@CFedu) is District 8 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas

 

Region 9 (District 9) – March 2 – 6, 2013
Site: Casper College – Casper, Wyoming

Saturday 3/2

  • Northeastern Junior College defeats #RV Sheridan 97-81.
  • #22 North Platte Community College (@NPCCKnights) defeats Dawson 71-42.
  • Otero defeats Miles 72-40.
  • #RV Casper defeats Western Nebraska 81-69.

Sunday 3/3

  • Laramie County Community College (@LCCC) defeats Western Wyoming 82-74.
  • Gillette College (@GCPronghornsMBB) defeats Eastern Wyoming 84-77.
  • Central Wyoming defeats Trinidad 72-67.
  • Northwest dedeats Lamar 90-83.

Monday 3/4

  • Northeastern Junior College defeats Laramie County Community College (@LCCC) 87-67.
  • #22 North Platte Community College (@NPCCKnights) defeats Gillette College (@GCPronghornsMBB) 81-67.
  • Otero Junior College defeats Central Wyoming College 58-56.
  • Northwest College defeats #RV Casper College 80-74.

Tuesday 3/5

  • #21 North Platte Community College (@NPCCKnights) defeats Northeastern Junior College 84-59.
  • Otero Junior College defeats Northwest College 75-63.

Wednesday 3/6

  • #21 North Platte Community College (@NPCCKnights) defeats Otero Junior College 51-46.

#21 North Platte Community College (@NPCCKnights) is the District 9 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas

 

Region 10 (District 10) – March 7 – 9, 2013
Site:  USC-Salkehatchie – Walterboro, South Carolina

Thursday 3/7

  • Cape Fear Community College defeats Aiken Technical College 78-74.
  • Brunswick Community College defeats Clinton Junior College 84-55.
  • USC Salkehatchie defeats Denmark Technical College 88-66.

Friday 3/8

  • #1 Spartanburg Methodist College defeats Cape Fear Community College 89-74.
  • USC Salkehatchie defeats Brunswick Community College 87-86 OT.

Saturday 3/9

#1 Spartanburg Methodist College (@GOSMCPIONEERS) is District 10 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas

 

Region 11 (District 11) – February 25 – March 2, 2013
Site: Iowa Western Community College – Council Bluffs, Iowa

Wednesday 2/27 – 7:00pm

  • #4 Iowa Western Community College (@GoReivers) defeats Northeast Iowa Community College (@neiowacc) 102-77.
  • Southeastern Community College (@scciowa) defeats Marshalltown Community College 86-80.

Saturday 3/2 – 7:00pm

  •  #4 Iowa Western Community College (@GoReivers) defeats Southeastern Community College (@scciowa) 68-47.

#4 Iowa Western Community College (30-2) (@GoReivers) advances to District 11 Championship on March 7 and plays Region
13 Champion.

 

Region 12 (District 16) – March 6 – 9, 2013

Vincennes University (@VincennesU) is the only Division 1 team in Region 12.
With a final record over .500, they qualify for the Region 24 Championship.

 

Region 13 (District 11) – February 27 – March 4, 2013
Site:  Higher Seed’s Homecourts

Wednesday 2/27

Monday 3/4

Williston State College (25-8) (@TetonAthletics) advances to District 11 Championship on March 7 and hosts Region
11 Champion

 

Region 14 (District 14) – March 5 – 9, 2013
Site: Louise Herrington Patriot Center – Tyler, Texas

Tuesday 3/5

  • Game 1: Trinity Valley Community College defeats Angelina College 84-71.
  • Game 2: Lee College defeats Blinn College 76-73.
  • Game 3: Lamar State defeats Paris 90-68.
  • Game 4: Tyler defeats Costal Bend 66-53.

Thursday 3/7

  • #19 Kilgore defeats Trinity Valley Community College 63-61.
  • Lee College defeats Jacksonville 101-96.
  • #RV Navarro defeats Lamar State 83-70.
  • #25 San Jacinto defeats Tyler 62-52.

Friday 3/8

  • Lee College defeats #19 Kilgore 88-73.
  • #RV Navarro defeats #25 San Jacinto 79-75.

Saturday 3/9

Lee College (@LeeJCRebels) is District 14 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas.

 

Region 15 (District 3) – February 26 – March 3, 2012
Site: Monroe College – New Rochelle, New York

Saturday 3/2

  • Monroe College defeats Harcum College 68-59.
  • #RV ASA College defeats Westchester Community College 73-69.

Sunday 3/3

  • #RV ASA College defeats Monroe College 59-57.

#RV ASA College, New York (28-3) (@asacollege) advances to District 13 Championship on March 9.

 

Region 16 (District 4) – February 26 – March 2, 2012
Site: Jefferson College – Hillsboro, Missouri

Wednesday 2/27

  • Moberly Area Community College defeats Three Rivers College 81-61.

Friday 3/1

  • Moberly Area Community College defeats Missouri State University – West Plains 78-65.
  • Mineral Area College defeats State Fair Community College 75-58.

Saturday 3/2

  • Mineral Area College defeats Moberly Area Community College 77-70.

Mineral Area College (25-7) (@MAC_Cards) advances to the District 4 Championship.

 

Region 17 (District 13) – March 5 – 9, 2013
Site: Hosted by Highest Seed

Tuesday 3/5

  • #6 East Georgia defeats Central Georgia Tech 86-77.
  • Middle Georgia defeats Georgia Perimeter 61-47.
  • South Georgia Tech defeats Gordon 72-55.
  • #14 Chattahoochee Tech defeats Waycross Tech 83-69.

Friday 3/8

  • #14 Chattahoochee Tech defeats South Georgia Tech 83-63.
  • #6 East Georgia defeats Middle Georgia 71-55.

Saturday 3/9

#6 East Georgia College (@EastGaCollege) is District 13 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas.

 

Region 18 (District 1) – February 28 – March 2, 2013
Site: North Idaho College – Coeur d’ Alene, Idaho

Thursday 2/28

  • Snow College defeats Colorado Northwestern 78-73.
  • College of Southern Idaho defeats Utah State-Eastern 72-51.

Friday 3/1

  • Snow College defeats #10 North Idaho College 77-72.
  • #6 Salt Lake Community College defeats College of Southern Idaho 89-73.

Saturday 3/2

  • #6 Salt Lake Community College defeats Snow College 86-75.

#6 Salt Lake Community College (28-3) (@SaltLakeCC) advances to District 1 Championship on March 9 and plays Region
1 Champion.

 

Region 19 (District 3)

Harcum College is the only Division I team in Region 19.
With a final record over .500, they qualify for the Region 15 Championship.

 

Region 20 (District 3) – March 1 – 3, 2013
Site: Hagerstown Community College – Hagerstown, Maryland

Friday 3/1

  • Baltimore City defeats Harford 85-58.
  • #17 Hagerstown defeats Frederick 95-84.

Sunday 3/3

  • #17 Hagerstown Community College defeats Baltimore City Community College 94-80.

#17 Hagerstown Community College (28-4) (@hagerstowncc) advances to District 3 Championship.

 

Region 22 (District 12) – March 6 – 9, 2013
Site:  Wallace State Community College – Hanceville, Alabama

Wednesday 3/6

  • Game 1: Southern Union defeats Bishop State 89-78 2OT.
  • Game 2: Snead State defeats LB Wallace 70-35.
  • Game 3: Lawson State defeats Enterprise State 83-67.
  • Game 4: WSCC-Hanceville defeats WCC-Selma 81-57.

Thursday 3/7

  • Gadsden State defeats Southern Union 65-62.
  • #RV Chattahoochee Valley defeats Snead State 58-55.
  • #RV Faulkner State defeats Lawson State 69-55.
  • Shelton State defeats WSCC-Hanceville 69-61.

Friday 3/8

  • Gadsden State defeats #RV Chattahoochee Valley 79-76.
  • Shelton State defeats #RV Faulkner State 86-81.

Saturday 3/9

Shelton State Community College (@sheltonstate) is District 12 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas.

 

Region 23 (District 15) – March 6 – 9, 2013
Site: Mississippi College – Clinton, Mississippi

Wednesday 3/6

  • #20 Pearl River defeats SU-Shreveport 64-62.
  • Northwest defeats Jones 83-68.
  • East Mississippi defeats MS Delta 72-58.
  • Southwest defeats Baton Rouge 82-81.

Friday 3/8

  • Northwest defeats #20 Pearl River 89-81.
  • East Mississippi defeats Southwest 68-60.

Saturday 3/9

East Mississippi Community College (@EMCCathletics) is District 15 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas.

 

Region 24 (District 16) – March 6 – 8, 2013
Site: Rend Lake College – Ina, Illinois

Monday 3/4 (Play-In)

  • Play-In 1: Olney Central defeats Lewis and Clark 85-68.
  • Play-In 2: Southeastern Illinois defeats Lincoln Trail (No Score?)
  • Play-In 3: Kaskaskia defeats Shawnee (No Score?)

Wednesday 3/6

  • #8 Vincennes defeats Kaskaskia 62-52.
  • Wabash Valley defeats Lake Land 89-76.
  • Southwestern Illinois defeats Southeastern Illinois 71-43.
  • Olney Central defeats John A Logan 66-60.

Thursday 3/7

  • #8 Vincennes defeats Wabash Valley 76-55.
  • Southwestern Illinois defeats Olney Central 63-49.

Friday 3/8

  • #8 Vincennes University (@VincennesU) defeats Southwestern Illinois College (@SWICedu) 76-65.

#8 Vincennes University (31-2) (@VincennesU) is District 16 Champion and advances to National Championship in Hutchinson, Kansas.

 

District 1 Championship – March 9, 2013

#10 Central Arizona College (@cacadmissions) defeats #5 Salt Lake Community College (@SaltLakeCC) 88-78.

 

District 3 Championship – March 9, 2013

#17 Hagerstown Community College (@hagerstowncc) defeats #23 ASA College (@ASA_Sports) 93-84.

 

District 4 Championship – March 9, 2013

#RV Mineral Area College (@MAC_Cards) defeats Malcolm X College 100-87.

 

District 11 Championship – March 7, 2013

#4 Iowa Western Community College (@IowaWesternCC) defeats Williston State College (@TetonAthletics) 88-79.

 

Zone Qualifier (District 2)

District Tournament runner-up advances to the Division I National Championship in Hutchinson, Kansas.

Connors State College (@connorsstate), Eastern Oklahoma State College will advance.

 

Zone Qualifier (District 7)

If #18 Motlow State Community College (@MotlowCollege) wins the Region 7 Tournament, the runner-up also advances to the Division I National Championship in Hutchinson, Kansas.

If #18 Motlow State Community College (@MotlowCollege) doesn’t win the Region 7 Tournament, the tournament winner also advances.

#18 Motlow State Community College (@MotlowCollege), Walters State Community College (@WaltersState) will advance.

 

Zone Qualifier (District 10)

If #1 Spartanburg Methodist College (@GOSMCPIONEERS) wins the Region 10 Tournament, the runner-up advances to the Division I National Championship in Hutchinson, Kansas.

If #1 Spartanburg Methodist College (@GOSMCPIONEERS) doesn’t win the Region 10 Tournament, the tournament winner also advances.

#1 Spartanburg Methodist College (@GOSMCPIONEERS), USC Salkehatchie (@SalkAthletics) will advance.

 

Zone Qualifier (District 14)

If #15 Kilgore College (@kilgorecollege) wins the Region 14 Tournament, the runner-up advances to the Division I National Championship in Hutchinson, Kansas.

If #15 Kilgore College (@kilgorecollege) doesn’t win the Region 14 Tournament, the tournament winner also advances.

Share