Road To Hutch

The NJCAA Division I Basketball Tournament

2020 Region/District Tournaments

Region 1 (District 1) – February 29-March 2, 2020

Saturday, February 29th
Game 1: Arizona Western College defeats Cochise College 72-59.
Game 2: Eastern Arizona College defeats Mesa CC 82-61.

Monday, March 2nd
Game 3: Eastern Arizona College defeats Arizona Western College 93-73.

Eastern Arizona College will play for the District 1 Championship.


Region 2 (District 2) – March 2-7, 2020 (Website)

Monday, March 2nd
Game 1: Eastern Oklahoma SC defeats Western Oklahoma SC 109-105.
Game 2: Arkansas Baptist College defeats Redlands CC 85-81.

Thursday, March 5th
Game 3: NEO defeats Eastern Oklahoma SC 99-68.
Game 4: NOC-Enid defeats Connors State College 98-86.
Game 5: NOC-Tonkawa defeats Seminole State College 77-71.
Game 6: Murray State College defeats Arkansas Baptist College 82-62.

Friday, March 6th
Game 7: NEO defeats NOC-Enid 85-63.
Game 8: Murray State College defeats NOC-Tonkawa 79-73.

Saturday, March 7th
Game 9: Murray State College defeats NEO 58-55.

Murray State College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 4 (District 4) – February 25-March 2, 2020 (Bracket)
Site: Joliet, IL

Tuesday, February 25th
Game 1: Harry S Truman College defeats Richard J Daley College 74-67.

Thursday, February 27th
Game 2: Triton College defeats Harry S Truman College 112-68.
Game 3: Sauk Valley CC defeats Malcolm X College 50-46.
Game 4: Highland CC defeats Kennedy-King College 76-55.
Game 5: Kankakee CC defeats Olive-Harvey College 80-71.

Saturday, February 29th
Game 6: Triton College defeats Sauk Valley CC 85-65.
Game 7: Highland CC defeats Kankakee CC 77-62.

Monday, March 2nd
Game 8: Highland CC defeats Triton College 65-60.

Highland Community College will play for the District 4 Championship.


Region 5 (District 5) – March 4-7, 2020 (Website, Bracket)

Wednesday, March 4th
Game 1: Clarendon College defeats Temple College 111-74.
Game 2: New Mexico JC defeats McLennan CC 66-62.
Game 3: Western Texas College defeats Ranger College 80-58.
Game 4: South Plains College defeats Collin College 72-56.

Friday, March 6th
Game 5: Clarendon College defeats New Mexico JC 76-67.
Game 6: South Plains College defeats Western Texas College 76-52.

Saturday, March 7th
Game 7: Clarendon College defeats South Plains College 86-80.

Clarendon College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 6 (District 6) – February 26-March 3, 2020 (Website, Bracket)
Site: United Wireless Arena, Dodge City, KS

Wednesday, February 26th
Game 1: Hutchinson CC defeats Allen County CC 92-64.
Game 2: Coffeyville CC defeats Dodge City CC 97-63.
Game 3: Barton CC defeats Cloud County CC 91-85.
Game 4: Butler CC defeats Garden City CC 74-56.
Game 5: Neosho County CC defeats Pratt CC 104-90.
Game 6: Independence CC defeats Seward County CC 86-74.

Sunday, March 1st
Game 7: Cowley College defeats Hutchinson CC 110-91.
Game 8: Coffeyville CC vs Barton CC 92-79.
Game 9: Butler CC defeats Neosho County CC 82-65.
Game 10: Colby CC defeats Independence CC 99-93.

Monday, March 2nd
Game 11: Coffeyville CC defeats Cowley College 87-83.
Game 12: Butler CC defeats Colby CC 98-97.

Tuesday, March 3rd
Game 13: Coffeyville CC defeated Butler CC 83-81.

Coffeyville Community College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 7 (District 7) – February 28-March 3, 2020 (Website)

Friday, February 28th
Game 1: Motlow State defeats Cleveland State 68-65.
Game 2: Volunteer State defeats Chattanooga State 83-71.

Saturday, February 29th
Game 3: Motlow State defeats Dyersburg State 95-76.
Game 4: Columbia State defeats Walters State 82-75.
Game 5: Jackson State defeats Volunteer State 99-82.
Game 6: Southwest Tennessee defeats Roane State 85-68.

Monday, March 2nd
Game 7: Columbia State defeats Motlow State 105-73.
Game 8: Jackson State defeats Southwest Tennessee 76-71.

Tuesday, March 3rd
Game 9: Columbia State defeats Jackson State 81-73.

Columbia State Community College is the District 7 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 8 (District 8) – March 4-7, 2020 (Website)

Wednesday, March 4th
Game 1: College of Central Florida defeats Broward College 106-103.
Game 2: Gulf Coast SC defeats Florida Southwestern 75-68.
Game 3: Tallahassee CC defeats State College of Florida 67-59.
Game 4: Eastern Florida SC defeats Indian River SC 68-56.

Friday, March 6th
Game 5: Gulf Coast SC defeats College of Central Florida 105-84.
Game 6: Tallahassee CC defeats Eastern Florida SC 49-34.

Saturday, March 7th
Game 7: Gulf Coast SC defeats Tallahassee CC 71-63.

Gulf Coast State College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 9 (District 9) – February 29-March 7, 2020

Saturday, February 29th
Game 1: S2 Otero JC defeats S7 North Platte CC 97-60.
Game 2: N3 Gillette College defeats N6 Eastern Wyoming College 66-65.
Game 3: N1 Western Wyoming CC defeats N8 Northwest CC 84-57.
Game 4: S5 McCook CC defeats S4 Lamar CC 89-64.
Game 5: N2 Casper College vs N7 Laramie County CC 94-81.
Game 6: S3 Western Nebraska CC defeats S6 Trinidad State College 90-82.
Game 7: N4 Central Wyoming College defeats N5 Sheridan College 92-76.

Thursday, March 5th
Game 8: Gillette College defeats Otero JC 89-75.
Game 9: Western Wyoming CC defeats McCook CC 82-69.
Game 10: Western Nebraska CC defeats Casper College 112-108 (OT).
Game 11: Northeastern JC defeats Central Wyoming College 92-70.

Friday, March 6th
Game 12: Western Wyoming CC defeats Gillette College 87-74.
Game 13: Northeastern JC defeats Western Nebraska CC 94-84.

Saturday, March 7th
Game 14: Western Wyoming CC defeats Northeastern JC 82-66.

Western Wyoming Community College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 10 (District 10) – March 5-7, 2020 (Website)

Thursday, March 5th
Game 1: Caldwell CC&TI defeats Denmark Technical College 102-98.
Game 2: Cape Fear CC defeats Spartanburg Methodist College 92-74.
Game 3: Richard Bland College defeats Brunswick CC 81-73.

Friday, March 6th
Game 4: USC Salkehatchie defeats Richard Bland College 74-68.
Game 5: Caldwell CC&TI defeats Cape Fear CC 76-61.

Saturday, March 7th
Game 6: USC Salkehatchie defeats Caldwell CC&TI 92-89.

USC Salkehatchie will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 11 (District 11) – February 24-29, 2020 (Bracket)

Monday, February 24th
Game 1: Marshalltown CC defeats Northeast CC 58-47.

Wednesday, February 26th
Game 2: Indian Hills CC defeats Marshalltown CC 76-58.
Game 3: Southeastern CC defeats Iowa Western CC 67-60.

Saturday, February 29th
Game 4: Indian Hills CC defeats Southeastern CC 72-58.

Indian Hills Community College will play for the District 11 Championship.


Region 13 (District 11) – February 27-29, 2020

Thursday, February 27th
Game 1: Miles CC defeats Lake Region State College 108-62.
Game 2: Williston State College defeats Bismarck State College 91-80.

Friday, February 28th
Game 3: Miles CC defeats North Dakota State CS 86-83.
Game 4: Dawson CC defeats Williston State College 88-76.

Saturday, February 29th
Game 5: Dawson CC defeats Miles CC 96-95.

Dawson Community College will play for the District 11 Championship.


Region 14 (District 14) – March 3-7, 2020 (Website)

Tuesday, March 3rd
Game 1: Jacksonville College defeats Panola College 100-92.
Game 2: Coastal Bend College defeats Bossier Parish CC 87-76.
Game 3: Lamar State College PA defeats Trinity Valley CC 76-69.
Game 4: Lee College defeats Kilgore College 93-87.

Thursday, March 5th
Game 5: Jacksonville College defeats Tyler JC 89-88.
Game 6: Blinn College defeats Coastal Bend College 89-65.
Game 7: Angelina College defeats Lamar State College PA 65-57.
Game 8: Navarro College defeats Lee College 77-65.

Friday, March 6th
Game 9: Blinn College defeats Jacksonville College 91-83.
Game 10: Angelina College defeats Navarro College 68-55.

Saturday, March 7th
Game 11: Angelina College defeats Blinn College 87-73.

Angelina College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 15 (District 3) – February 25-28, 2020

Tuesday, February 25th
Game 1: Monroe College defeats ASA College 96-73.

Friday, February 28th
Game 2: Monroe College defeats Harcum College 90-87 (2 OT).

Monroe College will play for the District 3 Championship.


Region 16 (District 4) – February 25-29, 2020 (Bracket)
Site: Jason Gym, Lincoln University, Jefferson City, MO

Tuesday, February 25th
Game 1: State Fair CC defeats MSU West Plains 88-85.

Friday, February 28th
Game 2: Mineral Area CC defeats State Fair CC 90-83 (OT).
Game 3: Moberly Area CC defeats Three Rivers CC 86-79.

Saturday, February 29th
Game 4: Moberly Area CC defeats Mineral Area CC 91-65.

Moberly Area Community College will play for the District 4 Championship.


Region 17 (District 13) – March 3-7, 2020 (Bracket)

Tuesday, March 3rd
Game 1: Central Georgia TC defeats East Georgia SC 81-71.
Game 2: Andrew College defeats Albany TC 90-88.
Game 3: South Georgia SC defeats Gordon College 70-63.
Game 4: Georgia Highlands College defeats South Georgia TC 81-69.

Friday, March 6th
Game 5: Central Georgia TC defeats Andrew College 84-80 (OT).
Game 6: Georgia Highlands College defeats South Georgia SC 73-69.

Saturday, March 7th
Game 7: Central Georgia TC defeats Georgia Highlands College 74-70.

Central Georgia Technical College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 18 (District 1) – February 27-29, 2020 (Bracket)
Site: Twin Falls, ID

Thursday, February 27th
Game 1: Utah State U-Eastern defeats Colorado NW College 72-69.

Friday, February 28th
Game 2: Salt Lake CC defeats Utah State U-Eastern 80-70.
Game 3: Snow College defeats College of Southern Idaho 71-69.

Saturday, February 29th
Game 4: Salt Lake CC defeats Snow College 84-81.

Salt Lake Community College will play for the District 1 Championship.


Region 20 (District 3) – February 29-March 1, 2020

Saturday, February 29th
Game 1: Alleganey College defeats Harford CC 110-74.

Sunday, March 1st
Game 2: Hagerstown CC defeats Alleganey College 82-78.

Hagerstown Community College will play for the District 3 Championship.


Region 22 (District 12) – February 28-March 6, 2020 (Website)

Friday, February 28th
Game 1: Snead State defeated Bishop State 68-64.
Game 2: Coastal Alabama-North defeated Wallace State 112-85.

Wednesday, March 4th
Game 3: Bevill State defeats Chattahoochee Valley 64-56.
Game 4: Snead State defeats Wallace-Selma 73-69.
Game 5: Lawson State defeats Coastal Alabama-South 79-67.
Game 6: Shelton State defeats Coastal Alabama-North 74-60.

Thursday, March 5th
Game 7: Snead State defeats Bevill State 60-49.
Game 8: Shelton State defeats Lawson State vs 100-81.

Friday, March 6th
Game 9: Shelton State defeats Snead State 72-68.

Shelton State Community College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 23 (District 15) – March 3-6, 2020

Tuesday, March 3rd
Game 1: Pearl River CC defeats Southern University-Shreveport 71-58.
Game 2: Hinds College defeats East Mississippi CC 70-64.
Game 3: Northwest Mississippi CC defeats Northeast Mississippi CC 81-66.
Game 4: Jones County CC defeats Louisiana State U-Eastern 67-52.

Thursday, March 5th
Game 5: Pearl River CC defeats Hinds College 81-54.
Game 6: Jones County CC defeats Northwest Mississippi CC 79-69.

Friday, March 6th
Game 7: Pearl River CC defeats Jones County CC 75-62.

Pearl River Community College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


Region 24 (District 16) – February 29-March 6, 2020

Saturday, February 29th
Game 1: Kaskaskia College defeats Shawnee CC 97-74.
Game 2: Lake Land College defeats Lewis and Clark College 72-70.
Game 3: Southwestern Illinois defeats Southeastern Illinois ??-??.

Monday, March 2nd
Game 4: John A Logan College defeats Kaskaskia College 88-75.
Game 5: Wabash Valley College defeats Lincoln Trail College 73-65.
Game 6: Vincennes defeats Lake Land College 83-63.
Game 7: Southwestern Illinois defeats Olney Central College 82-62.

Wednesday, March 4th
Game 8: John A Logan College defeats Wabash Valley College 89-68.
Game 9: Vincennes defeats Southwestern Illinois 79-63.

Friday, March 6th
Game 10: John A Logan College defeats Vincennes 78-67.

John A. Logan College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


District 1 Championship – 

Salt Lake CC defeats Eastern Arizona College 101-73.

Salt Lake Community College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


District 3 Championship – March 7, 2020

Monroe College defeats Hagerstown CC 89-66.

Monroe College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


District 4 Championship – March 7, 2020

Moberly Area CC defeats Highland CC 78-70.

Moberly Area Community College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.


District 11 Championship – March 5, 2020

Indian Hills CC defeats Dawson CC 92-65.

Indian Hills Community College will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

Share

No comments yet »

Your comment

HTML-Tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>