Road To Hutch

The NJCAA Division I Basketball Tournament

2019 Region/District Tournaments

Region 1 (District 1) – March 2-4, 2019

Site: Higher Seeds

 

Saturday, March 2nd

Game 1: Eastern Arizona College defeats Cochise College 102-94 (2 OT).

Game 2: Arizona Western College defeats Mesa CC 80-77.

 

Monday, March 4th

Game 3: Arizona Western College defeats Eastern Arizona College 85-81.

 

Arizona Western College will play the Region 18 Champion for the District 1 Championship.

 

 

Region 2 (District 2) – March 4-9, 2019

Site: Oklahoma Baptist University, Shawnee, OK (Website, Bracket)

 

Monday, March 4th

Game 1: Murray State College defeats Redlands CC 94-74.

Game 2: Western Oklahoma State College defeats Arkansas Baptist College 85-81.

 

Wednesday, March 6th

Game 3: Northeast Oklahoma College defeats Murray State College 77-58.

Game 4: Seminole State College defeats Eastern Oklahoma State College 81-76.

Game 5: Northern Oklahoma – Tonkawa defeats Northern Oklahoma – Enid 75-54.

Game 6: Connors State College defeats Western Oklahoma State College 82-50.

 

Friday, March 8th

Game 7: Northeast Oklahoma College defeats Seminole State College 69-57.

Game 8: Connors State College defeats Northern Oklahoma – Tonkawa 65-56.

 

Saturday, March 9th

Game 9: Northeast Oklahoma College defeats Connors State College 67-65.

 

Northeast Oklahoma College is the District 2 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 4 (District 4) – February 28 – March 4, 2019

Site: Joliet Junior College, Joliet, IL (Website)

 

Tuesday, February 26th

Game 1: Harry S Truman College defeats Kennedy-King College 70-66.

 

Thursday, February 28th

Game 2: Triton College defeats Harry S Truman College 86-59.

Game 3: Kankakee CC defeats Olive-Harvey College 89-59.

Game 4: Highland CC defeats Richard J. Daley College 108-62.

Game 5: Malcolm X College defeats Sauk Valley CC 77-74.

 

Saturday, March 2nd

Game 6: Triton College defeats Kankakee CC 93-70.

Game 7: Highland CC defeats Malcolm X College 87-62.

 

Monday, March 4th

Game 8: Triton College defeats Highland CC 78-71.

 

Triton College will play the Region 16 Champion for the District 4 Championship.

 

 

Region 5 (District 5) – March 7-9, 2019

Site: Moody Coliseum, Abilene, TX (Website, Bracket)

 

Thursday, March 7th

Game 1: Odessa College defeats McLennan CC 64-55.

Game 2: Collin College defeats New Mexico JC 63-60.

Game 3: Ranger College defeats Clarendon College 85-70.

Game 4: South Plains College defeats Temple College 87-79.

 

Friday, March 8th

Game 5: Odessa College defeats Collin College 82-73.

Game 6: South Plains College defeats Ranger College 85-75.

 

Saturday, March 9th

Game 7: South Plains College defeats Odessa College 73-71.

 

South Plains College is the District 5 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 6 (District 6) – February 27 – March 6, 2019

Site: Hartman Arena, Park City, KS (Website, Bracket)

 

Wednesday, February 27th

Game 1: Independence CC defeats Garden City CC 71-66.

Game 2: Barton CC defeats Neosho County CC 87-80.

Game 3: Northwest Kansas Tech defeats Cowley College 87-84.

Game 4: Hutchinson CC defeats Allen County CC 98-88.

Game 5: Pratt CC defeats Cloud County CC 68-56.

Game 6: Colby CC defeats Butler CC 66-43.

 

Sunday, March 3rd

Game 7: Seward County CC defeats Independence CC 83-60.

Game 8: Barton CC defeats Northwest Kansas Tech 82-77.

Game 9: Hutchinson CC defeats Pratt CC 91-74.

Game 10: Coffeyville CC defeats Colby CC 82-55.

 

Monday, March 4th

Game 11: Hutchinson CC defeats Coffeyville CC 94-89 (2 OT).

Game 12: Seward County CC defeats Barton CC 94-70.

 

Wednesday, March 6th

Game 13: Seward County CC defeats Hutchinson CC 81-76.

 

Seward County Community College is the District 6 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 7 (District 7) – March 1-5, 2019

Site: Cleveland State Community College, Cleveland, TN (Bracket)

 

Friday, March 1st

Game 1: Roane State CC defeats Volunteer State CC 85-83.

Game 2: Cleveland State CC defeats Jackson State CC 76-61.

 

Sunday, March 3rd

Game 3: Roane State CC defeats Walters State CC 82-78.

Game 4: Dyersburg State CC defeats Chattanooga State CC 76-75.

Game 5: Cleveland State CC defeats Motlow State CC 92-76.

Game 6: Columbia State CC defeats Southwest Tennessee CC 69-64 (OT).

 

Monday, March 4th

Game 7: Roane State CC defeats Dyersburg State CC 99-86.

Game 8: Cleveland State CC defeats Columbia State CC 70-66.

 

Tuesday, March 5th

Game 9: Cleveland State CC defeats Roane State CC 70-58.

 

Cleveland State Community College is the District 7 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 8 (District 8) – March 7-9, 2019

Site: College of Central Florida, Ocala, FL (Bracket)

 

Thursday, March 7th

Game 1: Florida SouthWestern State College defeats Indian River State College 109-71.

Game 2: Northwest Florida State College defeats Daytona State College 82-72.

Game 3: Chipola College defeats Palm Beach State College 75-72.

Game 4: Eastern Florida State College vs State College of Florida 77-71.

 

Friday, March 8th

Game 5: Northwest Florida State College defeats Florida SouthWestern State College 69-68.

Game 6: Eastern Florida State College defeats Chipola College 69-62.

 

Saturday, March 9th

Game 7: Northwest Florida State College defeats Eastern Florida State College 67-58.

 

Northwest Florida State College is the District 8 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 9 (District 9) – March 2-9, 2019

Site: Sheridan College, Sheridan, WY (Bracket)

 

Saturday, March 2nd

Game 1: Casper College defeats Gillette College 105-70.

Game 2: Trinidad State JC defeats Lamar CC 89-77.

Game 3: Central Wyoming CC defeats Laramie County CC 77-56.

Game 4: North Platte CC defeats McCook CC 85-82.

Game 5: Eastern Wyoming College defeated Western Wyoming CC 63-49.

Game 6: Sheridan College defeats Northwest Wyoming CC 89-83.

Game 7: Northeastern JC defeats Otero JC 92-78.

 

Thursday, March 7th

Game 8: Casper College defeats Trinidad State JC 84-61

Game 9: Western Nebraska CC defeats Eastern Wyoming College 83-62.

Game 10: North Platte CC defeats Central Wyoming CC 91-78.

Game 11: Sheridan College defeats Northeastern JC 74-72.

 

Friday, March 8th

Game 12: Casper College defeats Western Nebraska CC 104-97.

Game 13: Sheridan College defeats North Platte CC 95-88.

 

Saturday, March 9th

Game 14: Casper College defeats Sheridan College 87-74.

 

Casper College is the District 8 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 10 (District 10) – 

Site: Sandhills Community College, Pinehurst, NC (Website)

 

Thursday, March 7th

Game 1: Denmark Technical College defeats Caldwell Technical College 100-98 (OT).

Game 2: Brunswick CC defeats Spartanburg Methodist College 90-78.

Game 3: USC – Salkehatchie defeats Richard Bland College 83-55

 

Friday, March 8th

Game 4: Cape Fear CC defeats Denmark Technical College 87-75.

Game 5: USC – Salkehatchie defeats Brunswick CC 85-75.

 

Saturday, March 9th

Game 6: Cape Fear CC defeats USC – Salkehatchie – 1:00 pm

 

Cape Fear Community College is the District 10 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 11 (District 11) – February 25 – March 2, 2019

Site: Higher Seeds (Bracket)

 

Monday, February 25th

Game 1: Marshalltown CC defeats Northeast CC 67-66.

 

Wednesday, February 27th

Game 2: Indian Hills CC defeats Marshalltown CC 76-65.

Game 3: Southeastern CC defeats Iowa Western CC 91-74.

 

Saturday, March 2nd

Game 4: Southeastern CC at Indian Hills CC 95-74.

 

Southeastern Community College will play the Region 13 Champion for the District 11 Championship.

 

 

Region 12 (District 16) – 

Vincennes University is the only Division 1 team in Region 12.
With a final record over .500, they qualify for the Region 24 Championship.

 

 

Region 13 (District 11) – February 28 – March 2, 2019

Site: Williston State College, Williston, ND (Website)

 

Thursday, February 28th

Game 1: Dawson CC defeats Bismarck College 87-76.

Game 2: Lake Region State College defeats Miles CC 80-74.

 

Friday, March 1st

Game 3: North Dakota State CS defeats Dawson CC 78-65.

Game 4: Williston State College defeats Lake Region State College 87-79.

 

Saturday, March 2nd

Game 5: Williston State College defeats North Dakota State CS 77-71.

 

Williston State College will play the Region 11 Champion for the District 11 Championship.

 

 

Region 14 (District 14) – March 5-9, 2019

Site: Centenary College of Louisiana, Shreveport, LA (Website)

 

Tuesday, March 5th

Game 1: Kilgore College defeats Blinn College 69-68.

Game 2: Panola College defeats Coastal Bend College 70-66.

Game 3: Trinity Valley CC defeats Lee College 87-62.

Game 4: Lamar State College – PA defeats Bossier Parish CC 90-84.

 

Thursday, March 7th

Game 5: Navarro College defeats Kilgore College 70-65.

Game 6: Angelina College defeats Panola College 87-65.

Game 7: Trinity Valley CC defeats Jacksonville College 104-81.

Game 8: Tyler JC defeats Lamar State College – PA 69-59.

 

Friday, March 8th

Game 9: Navarro College defeats Angelina College 73-64.

Game 10: Trinity Valley CC defeats Tyler JC 77-72.

 

Saturday, March 9th

Game 11: Trinity Valley CC defeats Navarro College 87-67.

 

Trinity Valley Community College is the District 14 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 15 (District 3) – March 2-3, 2019

Site: Monroe College, New Rochelle, NY

 

Saturday, March 2nd

Game 1: Harcum College defeats ASA College 107-68.

 

Sunday, March 3rd

Game 2: Monroe College defeats Harcum College 82-67.

 

Monroe College will play the Region 20 Champion for the District 3 Championship.

 

 

Region 16 (District 4) – February 26 – March 2, 2019

Site: Lincoln University, Jefferson City, MO (Bracket)

 

Tuesday, February 26th

Game 1: Mineral Area CC defeats State Fair CC 91-81.

 

Thursday, February 28th

Game 2: Moberly Area CC defeats Mineral Area CC 104-78.

Game 3: MSU – West Plains defeats Three Rivers CC 78-73.

 

Saturday, March 2nd

Game 4: Moberly Area CC defeats MSU – West Plains 98-82.

 

Moberly Area Community College will play the Region 4 Champion for the District 4 Championship.

 

 

Region 17 (District 13) – March 5-9, 2019

Site: Highest Seed (Bracket)

 

Monday, March 5th

Game 1: Andrew College defeats South Crescent Technical College 77-64.

Game 2: Georgia Highlands College defeats Gordon College 88-83 (OT).

Game 3: East Georgia State College defeats South Georgia Technical College 93-82.

Game 4: Central Georgia Technical College defeats South Georgia State College 74-68.

 

Friday, March 8th

Game 5: Georgia Highlands College defeats Andrew College 92-80.

Game 6: Central Georgia Technical College defeats East Georgia State College 61-59.

 

Saturday, March 9th

Game 7: Central Georgia Technical College Georgia Highlands College vs Game 6 Winner – 3:00 pm

 

Central Georgia Technical College is the District 13 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 18 (District 1) – February 28 – March 2

Site: USU – Eastern, Price, UT (WebsiteBracket)

 

Thursday, February 28th

Game 1: Utah State U – Eastern defeats Colorado Northwestern College 67-52.

 

Friday, March 1st

Game 2: College of Southern Idaho defeats Salt Lake CC 84-76.

Game 3: Snow College defeats Utah State U – Eastern 73-62.

 

Saturday, March 2nd

Game 4: Snow College defeats College of Southern Idaho 76-69.

 

Snow College will play the Region 1 Champion for the District 1 Championship.

 

Region 19 (District 3) – 

Harcum College is the only Division I team in Region 19.
With a final record over .500, they qualify for the Region 15 Championship.

 

 

Region 20 (District 3) – February 28 – March 1, 2019

Site: Harford Community College, Bel Air, MD

 

Thursday, February 28th

Game 1: Baltimore City CC defeats Hagerstown CC 100-95.

Game 2: Alleganey College defeated Harford CC 102-84.

 

Friday, March 1st

Game 3: Alleganey College defeats Baltimore City CC 82-81.

 

Alleganey College of Maryland will play the Region 15 Champion for the District 3 Championship.

 

 

Region 22 (District 12) – March 1-8, 2019

Site: Lawson State Community College, Birmingham, AL (Website)

 

Friday, March 1st

Game 1: Chattahoochee Valley CC defeats Marion Military Institute 63-57.

Game 2: Snead State CC defeats Bishop State CC 86-64.

Game 3: Gadsden State CC defeats LB Wallace CC 116-78.

Game 4: Enterprise State CC defeats Bevill State CC 76-74.

 

Tuesday, March 5th

Game 5: Chattahoochee Valley CC defeats Wallace State CC 72-63.

Game 6: Coastal Alabama CC-North defeats Snead State CC 69-63.

Game 7: Coastal Alabama CC-South defeats Gadsden State CC 74-73 (OT).

Game 8: Shelton State CC defeats Enterprise State CC 70-65.

 

Thursday, March 7th

Game 9: Chattahoochee Valley CC defeats Coastal Alabama CC-North 71-65.

Game 10: Shelton State CC defeats Coastal Alabama CC-South 62-58.

 

Friday, March 8th

Game 11: Shelton State CC defeats Chattahoochee Valley CC 69-66.

 

Shelton State Community College is the District 12 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 23 (District 15) – March 5-8, 2019

Site: East Mississippi CC, Clinton, MS (Bracket)

 

Wednesday, March 6th

Game 1: Mississippi Gulf Coast CC defeats Southern University – Shreveport 78-60.

Game 2: Holmes CC defeats East Mississippi CC 72-64.

Game 3: Pearl River CC defeats Northeast Mississippi CC 78-43.

Game 4: Jones College defeats East Central CC 75-53.

 

Thursday, March 7th

Game 5: Holmes CC defeats Mississippi Gulf Coast CC 48-45.

Game 6: Pearl River CC defeats Jones College 63-61 (OT).

 

Friday, March 8th

Game 7: Pearl River CC defeats Holmes CC 57-52.

 

Pearl River Community College is the District 15 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

Region 24 (District 16) – March 4-8, 2019

Site: Rend Lake College, Ina, IL

 

Monday, March 4th

Game 1: Shawnee CC defeats Lewis & Clark CC 96-83.

Game 2: Lincoln Trail College defeats Lake Land College 101-75.

Game 3: Southwestern Illinois College defeats Southeastern Illinois College 84-61.

 

Tuesday, March 5th

Game 4: Vincennes University defeats Shawnee CC 87-58.

Game 5: Kaskaskia College defeats Olney Central College 94-91.

Game 6: Wabash Valley College defeats Lincoln Trail College 79-77.

Game 7: John A Logan College defeats Southwestern Illinois College 83-72.

 

Wednesday, March 6th

Game 8: Kaskaskia College defeats Vincennes University 78-76.

Game 9: Wabash Valley College defeats John A Logan College 86-84.

 

Friday, March 8th

Game 10: Kaskaskia College defeats Wabash Valley College 68-66.

 

Kaskaskia College is the District 16 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

District 1 Championship – 

Site: Arizona Western College

 

Arizona Western College defeated Snow College 93-79.

 

Arizona Western College is the District 1 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

District 3 Championship –

Site: Alleganey College

 

Alleganey College of Maryland defeats Monroe College 83-81.

 

Alleganey College of Maryland is the District 3 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

District 4 Championship – March 9th, 2019

Site: Triton College

 

Moberly Area Community College defeats Triton College 96-92.

 

Moberly Area Community College is the District 4 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

 

 

District 11 Championship – March 6th, 2019

Site: Southeastern Community College

 

Williston State College defeats Southeastern Community College 91-78.

 

Williston State College is the District 11 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, KS.

Share

No comments yet »

Your comment

HTML-Tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>