Road To Hutch

The NJCAA Division I Basketball Tournament

2018 Region/District Tournaments

Region 1 (District 1) – March 3-5, 2018

Site: At Higher Seeds

 

Saturday, March 3

Arizona Western College defeats Central Arizona College 85-57.

Cochise College defeats Mesa CC 74-52.

 

Monday, March 5

Arizona Western College defeated Cochise College 74-63.

 

Arizona Western College is the Region 1 Champion, and will play the Region 18 Champion for the District 1 Championship.

 

 

Region 2 (District 2) – March 5-10, 2018

Site: Mabee Fieldhouse, Shawnee, OK (Bracket)

 

Monday, March 5

Game 1: Eastern Oklahoma SC defeated Arkansas Baptist College 103-94.

Game 2: Redlands CC defeated Murray State 97-92.

 

Thursday, March 8

Game 3: Connors State defeated Eastern Oklahoma SC 108-86.

Game 4: NOC – Enid defeated Seminole State 104-79.

Game 5: NEO defeated Western Oklahoma SC 89-80.

Game 6: NOC – Tonkawa defeated Redlands CC 87-64.

 

Friday, March 9

Game 7: Connors State defeated NOC – Enid 79-73.

Game 8: NEO defeated NOC – Tonkawa 60-57.

 

Saturday, March 10

Game 9: Connors State defeated NEO 73-63.

 

Connors State College is the District 2 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Region 4 (District 4) – March 1-5, 2018

Site: Highland Community College, Freeport, IL (Bracket)

 

Thursday, March 1

Game 1: Malcolm X College defeated Richard J Daley College 79-75.

Game 2: Sauk Valley CC defeated Harry S Truman College 84-66.

Game 3: Kankakee Community College defeated Kennedy-King College 78-72.

 

Saturday, March 3

Game 4: Highland Community College defeated Malcolm X College 84-59.

Game 5: Kankakee Community College defeated Sauk Valley CC 97-83.

 

Monday, March 5

Game 6: Highland Community College defeated Kankakee Community College 100-88.

 

Highland Community College is the Region 4 Champion, and will play the Region 16 Champion for the District 4 Championship.

 

 

Region 5 (District 5) – March 7-10, 2018

Site: The Tiger Pit, Wolfforth, TX (Bracket)

 

Wednesday, March 7

Game 1: McLennan defeated Clarendon 89-68.

Game 2: South Plains defeated Ranger 89-75.

Game 3: Collin defeated Howard 70-68.

Game 4: Odessa defeated Temple 114-93.

 

Friday, March 9

Game 5: South Plains defeated McLennan 85-76.

Game 6: Odessa defeated Collin 97-83.

 

Saturday, March 10

Game 7: South Plains defeated Odessa 101-92.

 

South Plains College is the District 5 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas

 

 

Region 6 (District 6) – March 1-7, 2018

Site: Hartman Arena, Park City, KS (First round @ higher seeds) (Bracket)

 

Thursday, March 1

Game 1: Seward County CC defeated Butler CC 63-61.

Game 2: Garden City CC defeated Allen County CC 91-85.

Game 3: Cowley College defeated Neosho County CC 71-62.

Game 4: Barton CC defeated Dodge City CC 72-86.

Game 5: Colby CC defeated Pratt CC 103-82.

Game 6: Independence CC defeated Northwest Kansas Tech College 89-70.

Game 7: Hutchinson CC defeated Cloud County CC 93-83.

 

Sunday, March 4

Game 8: Coffeyville CC defeated Seward County CC 66-61.

Game 9: Garden City CC defeated Cowley College 74-73.

Game 10: Barton CC defeated Colby CC 79-72.

Game 11: Hutchinson CC defeated Independence CC 74-59.

 

Tuesday, March 6

Game 12: Coffeyville CC defeated Garden City CC 65-57.

Game 13: Hutchinson CC defeated Barton CC 74-69.

 

Wednesday, March 7

Game 14: Coffeyville CC defeated Hutchinson CC 82-80.

 

Coffeyville Community College is the District 6 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Region 7 (District 7) – March 2-6, 2018

Site: Chattanooga State CC, Chattanooga, TN (Bracket)

 

Friday, March 2

Game 1: Jackson State defeated Volunteer State 94-88.

Game 2: Columbia State defeated Dyersburg State 94-78.

 

Saturday, March 3

Game 3: Southwest Tennessee defeated Jackson State 90-59.

Game 4: Walters State defeated Roane State 79-76.

Game 5: Motlow State defeated Columbia State 92-61.

Game 6: Cleveland State defeated Chattanooga State 86-78.

 

Monday, March 5

Game 7: Southwest Tennessee defeated Walters State 79-70.

Game 8: Motlow State defeated Cleveland State 62-52.

 

Tuesday, March 6

Game 9: Motlow State defeated Southwest Tennessee 78-61.

 

Motlow State Community College is the District 7 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Region 8 (District 8) – March 7-10, 2018

Site: Patriot Gym, Ocala, FL (Bracket)

 

Wednesday, March 7

Game 1: Florida SouthWestern State defeated Central Florida 97-83.

Game 2: Northwest Florida State defeated Palm Beach State 80-78.

Game 3: St. Petersburg defeated Indian River State 83-72.

Game 4: Chipola defeated Eastern Florida State 77-65.

 

Friday, March 9

Game 5: Northwest Florida State defeated Florida SouthWestern State 86-65.

Game 6: Chipola defeated St. Petersburg 93-72.

 

Saturday, March 10

Game 7: Northwest Florida State defeated Chipola 92-67.

 

Northwest Florida State College is the District 8 Champion and will play for the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Region 9 (District 9) – March 3-10, 2018

Site: Otero Junior College (Bracket)

 

Saturday, March 3

Game 1: Western Nebraska defeated McCook 116-61.

Game 2: Central Wyoming defeated Northwest Wyoming 78-75.

Game 3: Sheridan defeated Little Big Horn 109-73.

Game 4: Lamar defeated Laramie County 76-74.

Game 5: Gillette defeated Miles 106-73.

Game 6: Trinidad State defeated North Platte 72-68.

Game 7: Otero defeated Northeastern 83-72.

Game 8: Casper defeated Western Wyoming 91-84.

 

Thursday, March 8

Game 9: Western Nebraska defeated Central Wyoming 77-67.

Game 10: Sheridan defeated Lamar 90-73.

Game 11: Trinidad State defeated Gillette 96-82.

Game 12: Otero defeated Casper 86-77.

 

Friday, March 9

Game 13: Western Nebraska defeated Sheridan 99-87.

Game 14: Otero defeated Trinidad State 79-66.

 

Saturday, March 10

Game 15: Western Nebraska defeated Otero 86-78.

 

Western Nebraska Community College is the District 9 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Region 10 (District 10) – March 6-10, 2018

Site: Sandhills Community College (First round @ higher seeds) (Website)

 

Tuesday, March 6

Game 1: Cape Fear defeated Denmark Tech 66-65.

Game 2: USC Salkehatchie defeated Brunswick 107-81.

Game 3: Caldwell defeated Clinton 101-73.

 

Friday, March 9

Game 4: Cape Fear defeated Spartanburg Methodist 75-69.

Game 5: USC Salkehatchie defeated Caldwell 62-45.

 

Saturday, March 10

Game 6: Cape Fear defeated USC Salkehatchie 76-65.

 

Cape Fear Community College is the District 10 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Region 11 (District 11) – February 26 – March 8, 2018

Site: Higher Seed (Bracket)

 

Monday, February 26

Game 1: Northeast CC defeats Marshalltown CC 79-67.

 

Wednesday, February 28

Game 2: Indian Hills CC defeats Northeast CC 82-80.

Game 3: Iowa Western CC defeats Northeast CC 97-81.

 

Saturday, March 3

Game 4: Indian Hills CC defeats Iowa Western CC 86-63.

 

Indian Hills Community College is the Region 11 Champion, and will play the Region 13 Champion for the District 11 Championship.

 

 

Region 12 (District 16) – 

Vincennes University is the only Division 1 team in Region 12.
With a final record over .500, they qualify for the Region 24 Championship.

 

 

Region 13 (District 11) – March 3-4, 2018

Site: North Dakota State College of Science, Wahpeton, ND

 

Saturday, March 3

Game 1: North Dakota State CS defeated Williston State College 60-54.

Game 2: Dawson CC defeated Lake Region State College 76-72.

 

Sunday, March 4

Game 3: North Dakota State CS defeated Dawson CC 74-59.

 

North Dakota State College of Science is the Region 13 Champion and will play the Region 11 Champion for the District 11 Championship.

 

 

Region 14 (District 14) – March 6-10, 2018

Site: Jacksonville, TX (Website)

 

Tuesday, March 6

Game 1: Kilgore College defeated Bossier Parish CC 62-58.

Game 2: Angelina College defeated Paris JC 73-68.

Game 3: Lamar State College – PA defeated Navarro College 65-62.

Game 4: Panola College defeated Coastal Bend College 95-83.

 

Thursday, March 8

Game 5: Kilgore College defeated Trinity Valley 81-73.

Game 6: Blinn College defeated Angelina College 57-54.

Game 7: Tyler JC defeated Lamar State College – PA 70-63.

Game 8: San Jacinto defeated Panola College 90-82.

 

Friday, March 9

Game 9: Kilgore College defeated Blinn College 63-60.

Game 10: Tyler JC defeated San Jacinto 65-64.

 

Saturday, March 10

Game 11: Tyler JC defeated Kilgore College 59-56.

 

Tyler Junior College is the District 14 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Region 15 (District 3) –

 

Saturday, March 3

ASA College defeated Harcum College 88-81.

 

Sunday, March 4

ASA College defeated Monroe College 71-65.

 

ASA College is the Region 15 Champion and will play the Region 20 Champion for the District 3 Championship.

 

 

Region 16 (District 4) – February 27, 2018 – March 3, 2018

Site: Lincoln University, Jefferson, MO (First round @ Higher Seed) (Website)

 

Tuesday, February 27th

Game 1: MSU – West Plains defeats Three Rivers CC 102-86.

 

Thursday, March 1

Game 2: MSU – West Plains defeated Moberly Area CC 89-88.

Game 3: Mineral Area College defeated State Fair CC 76-64.

 

Saturday, March 3

Game 4: MSU – West Plains defeated Mineral Area College 74-71.

 

Missouri State University – West Plains is the Region 16 Champion, and will play the Region 4 Champion for the District 4 Championship.

 

 

Region 17 (District 13) – March 6-10, 2018

Site: Highest Seed (Bracket)

 

Tuesday, March 6

Game 1: Georgia Highlands defeated Andrew 91-76.

Game 2: South Georgia Tech defeated East Georgia State 91-69.

Game 3: Central Georgia Tech defeated Albany Tech 76-54.

Game 4: South Georgia State defeated Gordon 114-105.

 

Friday, March 9

Game 5: South Georgia Tech defeated Georgia Highlands 103-99.

Game 6: Central Georgia Tech defeated South Georgia State 91-85.

 

Saturday, March 10

Game 7: Central Georgia Tech defeated South Georgia Tech 74-52.

 

Central Georgia Technical College is the District 13 Champions and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Region 18 (District 1) – March 1-4, 2018

Site: Snow College (Bracket)

 

Thursday, March 1

Game 1: Snow College defeated Colorado Northwest 107-92.

 

Friday, March 2

Game 2: Southern Idaho defeated Eastern Utah 81-74.

Game 3: Salt Lake CC defeated Snow College 93-67.

 

Saturday, March 3

Game 4: Salt Lake CC defeated Southern Idaho 87-86.

 

Salt Lake Community College is the Region 18 Champion and will play the Region 1 Champion for the District 1 Championship.

 

Region 19 (District 3) – 

Harcum College is the only Division I team in Region 19.
With a final record over .500, they qualify for the Region 15 Championship.

 

 

Region 20 (District 3) – February 27 – March 4, 2018

 

Tuesday, February 27

Game 1: Chesapeake College defeated Hagerstown CC 83-82.

 

Saturday, March 3

Game 2: Baltimore City CC defeated Harford CC 84-68.

Game 3: Allegany College defeated Chesapeake College

 

Sunday, March 4

Game 4: Baltimore City CC defeated Allegany College 80-78.

 

Baltimore City CC is the Region 20 Champion, and will play the Region 15 Champion for the District 3 Championship.

 

 

Region 22 (District 12) – March 3-9. 2018

(Website)

 

Saturday, March 3

Game 1: Gadsden State defeated Wallace-Selma 74-72.

Game 2: Marion Military defeated Bishop State 65-56.

Game 3: Enterprise State defeated Lawson State 59-56.

Game 4: LB Wallace defeated Southern Union 91-84.

 

Wednesday, March 7

Game 5: Marion Military defeated Coastal AL-South 68-66.

Game 6: Snead State defeated Gadsden State 83-81.

Game 7: Shelton State defeated LB Wallace 77-73.

Game 8: Coastal AL-North defeated Enterprise State 90-57.

 

Thursday, March 8

Game 9: Snead State defeated Marion Military 70-60.

Game 10: Coastal AL-North defeated Shelton State 103-96.

 

Friday, March 9

Game 11: Snead State defeated Coastal AL-North 90-73.

 

Snead State Community College is the District 12 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Region 23 (District 15) – March 6-9, 2018

 

Tuesday, March 6

Game 1: Southwest MS CC defeated Northwest MS CC 70-68.

Game 2: Holmes CC defeated Copiah-Lincoln CC 74-60.

Game 3: Northeast MS CC defeated Baton Rouge CC 76-59.

Game 4: Pearl River CC defeated MS Gulf Coast CC 66-57.

 

Thursday, March 8

Game 5: Holmes CC defeated Southwest MS CC 89-74.

Game 6: Pearl River CC defeated Northeast MS CC 86-79.

 

Friday, March 9

Game 7: Holmes CC defeated Pearl River CC 77-64.

 

Holmes Community College is the District 15 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Region 24 (District 16) – March 5-9, 2018

Site: Rend Lake College, Ina, IL (First round at higher seed)

 

Monday, March 5

Game 1: Kaskaskia College defeated Lewis & Clark College 75-59.

Game 2: Lincoln Trail College defeated Lake Land College 96-79.

Game 3: Onley Central College defeated Southeastern Illinois College 112-86.

 

Wednesday, March 7

Game 4: Vincennes University defeated Kaskaskia College 81-45.

Game 5: Shawnee CC defeated Wabash Valley College 68-65.

Game 6: John A Logan College defeated Lincoln Trail College 96-61.

Game 7: Southwestern Illinois College defeated Onley Central College 104-101.

 

Thursday, March 8

Game 8: Vincennes University defeated Shawnee CC 78-52.

Game 9: Southwestern Illinois College defeated John A Logan College 76-66.

 

Friday, March 9

Game 10: Vincennes University defeated Southwestern Illinois College 95-69.

 

Vincennes University is the District 16 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

District 1 – March 10

Site: Bruin Arena

Salt Lake Community College defeated Arizona Western College 89-86.

 

Salt Lake Community College is the District 1 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

District 3 – March 9

Baltimore City Community College defeated ASA College 76-68.

 

Baltimore City Community College is the District 3 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

District 4 – March 10

Highland Community College defeated Missouri State University – West Plains 77-75.

 

Highland Community College is the District 4 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

District 11 – March 8

Site: Hellyer Center

Indian Hills Community College defeated North Dakota State College of Science 88-76.

 

Indian Hills Community College is the District 11 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

Share

No comments yet »

Your comment

HTML-Tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>