Road To Hutch

The NJCAA Division I Basketball Tournament

2017 Region/District Tournaments

Region 1 (District 1) – March 4-5, 2017

Site: At Higher Seeds (Website)

 

Saturday, March 4

Game 1: (1) Arizona Western College defeats (4) Central Arizona College 85-67.

Game 2: (2) Cochise College defeats (3) Mesa CC 79-76.

 

Monday, March 6

Game 3: (1) Arizona Western College defeats (2) Cochise College 100-93.

 

Arizona Western College is the Region 1 Champion. They will play the Region 18 Champion for the District 1 Championship.

 

 

Region 2 (District 2) – March 6-11, 2017

Site: Mabee Fieldhouse, Shawnee, OK (Bracket)

 

Monday, March 6

Game 1: (8) Redlands defeats (9) Murray State 87-82.

Game 2: (*)Arkansas Baptist defeats (7) Western Oklahoma State 74-68.

 

Wednesday, March 8

Game 3: (1) Connors State defeats (8) Redlands 87-85 (OT).

Game 4: (5) Seminole State defeats (4) NEO 74-68.

Game 5: (3) NOC Tonkawa defeats (6) Eastern Oklahoma State 106-79.

Game 6: (2) NOC Enid defeats (*)Arkansas Baptist 82-70.

 

Friday, March 10

Game 7: (3) NOC Tonkawa defeats (2) NOC Enid 84-80.

Game 8: (1) Connors State defeats (5) Seminole State 74-72.

 

Saturday, March 11

Game 9: (1) Connors State defeats (3) NOC Tonkawa 69-64.

 

Connors State College is the Region 2 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 2 Representative.

 

 

Region 4 (District 4) – March 2-6, 2017

Site: Highland Community College, Freeport, IL (Bracket)

 

Thursday, March 2

Game 1: (4) Malcolm X College defeats (5) Kankakee CC 67-64.

Game 2: (2) Kennedy-King College defeats (7) Harry S. Truman College 103-78.

Game 3: (3) Sauk Valley CC defeats (6) Richard J. Daley College 64-51.

 

Saturday, March 4

Game 4: (1) Highland CC defeats (4) Malcolm X College 88-80.

Game 5: (2) Kennedy-King College defeats (3) Sauk Valley CC 80-71.

 

Monday, March 6

Game 6: (1) Highland CC defeats (2) Kennedy-King College 89-86 (OT).

 

Highland Community College is the Region 4 Champion. They will play the Region 16 Champion for the District 4 Championship.

 

 

Region 5 (District 5) – March 8-11, 2017

Site: Frenship High School, Wolfforth, TX (Bracket)

 

Thursday, March 9

Game 1: (W4) Howard College defeats (N1) McLennan CC 62-59.

Game 2: (W2) Odessa College defeats (N3) Collin College 85-76.

Game 3: (W3) Western Texas College defeats (N2) Temple College 104-95 (OT).

Game 4: (W1) South Plains College defeats (N4) Hill College 100-78.

 

Friday, March 10

Game 5: (W2) Odessa College defeats (W4) Howard College 75-56.

Game 6: (W3) Western Texas College defeats (W1) South Plains College 82-74.

 

Saturday, March 11

Game 7: (W2) Odessa College defeats (W3) Western Texas College 94-74.

 

Odessa College is the Region 5 Champion, and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 5 Representative.

 

 

Region 6 (District 6) –

Site: Hartman Arena, Park City, KS (First round @ higher seeds) (Bracket)

 

Thursday, March 2

Game 1: (9) Independene CC defeats (8) Garden City CC 82-69

Game 2: (5) Butler CC defeats (12) Allen CC 90-71.

Game 3: (13) Pratt CC defeats (4) Cloud County CC 82-76.

Game 4: (14) Neosho County CC defeats (3) Dodge City CC 79-77.

Game 5: (6) Coffeyville CC defeats (11) Colby CC 77-56.

Game 6: (7) Cowley College defeats (10) Northwest Kansas Technical College 92-50.

Game 7: (2) Barton CC defeats (15) Seward County CC 76-62.

 

Sunday, March 5

Game 8: (1) Hutchinson CC defeats (9) Independene CC 78-54.

Game 9: (5) Butler CC defeats (13) Pratt CC 115-102.

Game 10: (6) Coffeyville CC defeats (14) Neosho County CC 85-60.

Game 11: (2) Barton CC defeats (7) Cowley College 76-69.

 

Tuesday, March 7

Game 12: (6) Coffeyville CC defeats (2) Barton CC 91-87.

Game 13: (1) Hutchinson CC vs Game (5) Butler CC 105-103.

 

Wednesday, March 8

Game 14: (6) Coffeyville CC defeats (1) Hutchinson CC 91-88.

 

Coffeyville Community College is the Region 6 Champion. They will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 6 Representative.

 

 

Region 7 (District 7) – March 6-10, 2017

Site: Walters State Community College (Website)

 

Monday, March 6

Game 1: (8) Jackson State defeats (9) Volunteer State 88-68.

Game 2: (7) Cleveland State defeats (10) Dyersburg State 82-70.

 

Wednesday, March 8

Game 3: (1) Motlow State defeats (8) Jackson State 77-70.

Game 4: (5) Roane State defeats (4) Columbia State 102-93.

Game 5: (2) Walters State defeats (7) Cleveland State 69-58.

Game 6: (3) Southwest Tennessee defeats (6) Chattanooga State 91-77.

 

Thursday, March 9

Game 7: (1) Motlow State defeats (5) Roane State 75-66.

Game 8: (2) Walters State defeats (3) Southwest Tennessee 65-64.

 

Friday, March 10

Game 9: (1) Motlow State defeats (2) Walters State 89-67.

 

Motlow State Community College is the Region 7 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 7 Representative.

 

 

Region 8 (District 8) –

Site: Patriot Gym, Ocala, FL (Bracket)

 

Thursday, March 9

Game 1: Daytona State defeats Broward 88-80.

Game 2: St. Petersburg defeats Tallahassee CC 66-60.

Game 3: Northwest Florida defeats Florida Southwestern 84-82.

Game 4: Eastern Florida defeats Central Florida 98-89.

 

Friday, March 10

Game 5: St. Petersburg defeats Daytona State  80-76.

Game 6: Eastern Florida defeats Northwest Florida 83-79.

 

Saturday, March 11

Game 7: St. Petersburg defeats Eastern Florida 69-59.

 

St. Petersburg College is the Region 8 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 8 Representative.

 

 

Region 9 (District 9) – March 4-11, 2017

Site: Gillette College (Bracket)

 

Saturday, March 4

Game 1: (N2) Central Wyoming College defeats (N7) Miles CC 85-76.

Game 2: (S3) Lamar CC defeats (S6) Trinidad State JC 74-65

Game 3: (S1) Laramie County CC defeats (S8) McCook CC 103-85.

Game 4: (N4) Sheridan College defeats (N5) Northwest Wyoming College 62-58.

Game 5: (S2) Western Nebraska CC defeats (S7) Northeastern JC 93-74.

Game 6: (N3) Casper College defeats (N6) Western Wyoming CC 84-49.

Game 7: (N1) Gillette College defeats (N8) Little Big Horn College 117-91.

Game 8: (S4) Otero JC defeats (S5) North Platte CC 70-68.

 

Thursday, March 9

Game 9: (S3) Lamar CC defeats (N2) Central Wyoming College 60-57.

Game 10: (S1) Laramie County CC defeats (N4) Sheridan College 93-77.

Game 11: (N3) Casper College defeats (S2) Western Nebraska CC 62-60.

Game 12: (N1) Gillette College defeats (S4) Otero JC 90-73.

 

Friday, March 10

Game 13: (S1) Laramie County CC defeats (S3) Lamar CC 74-70.

Game 14: (N1) Gillette College defeats (N3) Casper College 81-63.

 

Saturday, March 11

Game 15: (N1) Gillette College defeats (S1) Laramie County CC 101-97.

 

Gillette College is the Region 9 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 9 Representative.

 

 

Region 10 (District 10) –

Site: Heins Gymnasium, Pinehurst, NC

 

Tuesday, March 7

Game 1: Cape Fear CC defeats Brunswick CC 109-66.

 

Friday, March 10

Game 2: Spartanburg Methodist College defeats Cape Fear CC 93-83.

Game 3: Caldwell CC defeats USC Salkehatchie 92-78.

 

Saturday, March 11

Game 4: Spartanburg Methodist College defeats Caldwell CC 61-60.

 

Spartanburg Methodist College is the Region 10 Champion, and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 10 Representative.

 

 

Region 11 (District 11) – February 27 – March 4, 2017

Higher Seed (Bracket)

 

Monday, February 27

Game 1: (5) Southeastern CC defeats (4) Marshalltown CC 81-71.

 

Wednesday, March 1

Game 2: (1) Indian Hills CC defeats (5) Southeastern CC 106-69.

Game 3: (2) Iowa Western CC defeats (3) Northeast CC 108-87.

 

Saturday, March 4

Game 4: (1) Indian Hills CC defeats (2) Iowa Western CC 83-69.

 

Indian Hills Community College is the Region 11 Champion. They will play the Region 13 Champion for the District 11 Championship.

 

 

Region 12 (District 16) – 

Vincennes University is the only Division 1 team in Region 12.
With a final record over .500, they qualify for the Region 24 Championship.

 

 

Region 13 (District 11) – March 1-5, 2017

Site: Higher Seeds

 

Wednesday, March 1

Game 1: (1) North Dakota State CS defeated (4) Dawson State 77-53.

Game 2: (3) Williston State College defeats (2) Lake Region State 90-85.

 

Sunday, March 5

Game 3: (1) North Dakota State CS defeated (3) Williston State College 67-41.

 

North Dakota State College of Science is the Region 13 Champion. They will play the Region 11 Champion for the District 11 Championship.

 

 

Region 14 (District 14) – March 7-11, 2017

Jacksonville, TX (Website)

 

Tuesday, March 7

Game 1: (9) Blinn College defeats (8) Lamar State College 75-65.

Game 2: (5) Tyler JC defeats (12) Navarro College 81-72.

Game 3: (7) Paris JC defeats (10) Bossier Parish CC 82-81.

Game 4: (6) Angelina College defeats (11) Jacksonville College 76-71.

 

Thursday, March 9

Game 5: (1) San Jacinto College – Central defeats (9) Blinn College 93-74.

Game 6: (4) Lee College  defeats (5) Tyler JC 70-69.

Game 7: (2) Panola College defeats (7) Paris JC 81-64.

Game 8: (6) Angelina College defeats (3) Trinity Valley CC 76-72.

 

Friday, March 10

Game 9: (1) San Jacinto College – Central defeats (4) Lee College 90-59.

Game 10: (2) Panola College defeats (6) Angelina College 82-65.

 

Saturday, March 11

Game 11: (1) San Jacinto College – Central defeats (2) Panola College 92-67.

 

San Jacinto College – Central is the Region 14 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 14 Representative.

 

 

Region 15 (District 3) – March 4-5, 2017

Westchester Community College (Website)

 

Saturday, March 4

Game 1: Monroe College defeats ASA College 76-69.

 

Sunday, March 5

Game 2: Monroe College defeats Harcum College 98-90.

 

Monroe College is the Region 15 Champion. They will play the Region 20 Champion for the District 3 Championship.

 

 

Region 16 (District 4) – March 3-4, 2017

Site: Lincoln University, Jefferson City, MO (Bracket)

 

Friday, March 3

Game 1: (1) Moberly Area CC defeats (4) State Fair CC 100-82.

Game 2: (3) Three Rivers CC defeats (2) Mineral Area CC defeats 72-71.

 

Saturday, March 4

Game 3: (3) Three Rivers CC defeats (1) Moberly Area CC 85-68.

 

Three Rivers Community College is the Region 16 Champion. They will play the Region 4 Champion for the District 4 Championship.

 

 

Region 17 (District 13) –

Site: Highest Seed (First round @ higher seed) (Bracket)

 

Monday, March 6

Game 1: East Georgia State College defeated Atlanta Metro College 60-52.

 

Tuesday, March 7

Game 2: (1) Georgia Highlands College defeats (8) East Georgia State College 103-68.

Game 3: (4) South Georgia State College defeats (5) Chattahoochee Technical College 98-86.

Game 4: (6) Albany Technical College defeats (3) Central Georgia Technical College 78-66.

Game 5: (7) South Georgia Technical College defeats (2) Gordon College 76-74.

 

Friday, March 10

Game 6: (7) South Georgia Technical College defeats (6) Albany Technical College 84-63.

Game 7: (1) Georgia Highlands College defeats (4) South Georgia State College 101-91.

 

Saturday, March 11

Game 8: (1) Georgia Highlands College  defeats (7) South Georgia Technical College 99-80.

 

Georgia Highlands College is the Region 17 Champion, and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 13 Representative.

 

 

Region 18 (District 1) – March 2-4, 2017

Site: Salt Lake Community College (Bracket)

 

Thursday, March 2

Game 1: (4) Utah State Eastern defeats (5) Colorado Northwestern CC 71-62

 

Friday, March 3

Game 2: (1) Snow College defeats (4) Utah State Eastern 86-63.

Game 3: (2) College of Southern Idaho defeats (3) Salt Lake CC 81-75.

 

Saturday, March 4

Game 4: (2) College of Southern Idaho defeats (1) Snow College 92-82.

 

College of Southern Idaho is the Region 18 Champion. They will play the Region 1 Champion for the District 1 Championship.

 

 

Region 19 (District 3) – 

Harcum College is the only Division I team in Region 19.
With a final record over .500, they qualify for the Region 15 Championship.

 

 

Region 20 (District 3) – March 2-3, 2017

Site: Harford Community College

 

Thursday, March 2

Game 1: Baltimore City CC defeats Hagerstown CC 82-76.

Game 2: Harford CC defeats Allegany College 78-77.

 

Friday, March 3

Game 3: Harford CC defeats Baltimore City CC 74-68.

 

Harford Community College is the Region 20 Champion. They will play the Region 15 Champion for the District 3 Championship.

 

 

Region 22 (District 12) – March 4-10, 2017

Site: Lawson State CC (First round @ higher seeds) (Website)

 

Saturday, March 4

Game 1: (4S) Chattahoochee Valley defeats (5N) Marion Military 58-49.

Game 2: (3N) Snead State defeats (6S) Wallace-Selma 92-81.

Game 3: (5S) Faulkner State defeats (4N) Gadsden State 91-80.

Game 4: (3S) LB Wallace defeats (6N) Wallace State 67-65.

 

Tuesday, March 7

Game 5: (1N) Shelton State defeats (4S) Chattahoochee Valley 62-49.

Game 6: (3N) Snead State defeats (2S) Bishop State 71-70.

Game 7: (1S) Alabama Southern defeats (5S) Faulkner State 109-88.

Game 8: (2N) Lawson State defeats (3S) LB Wallace 76-72.

 

Thursday, March 9

Game 9: (1N) Shelton State defeats (3N) Snead State 71-66.

Game 10: (1S) Alabama Southern defeats (2N) Lawson State 109-101.

 

Friday, March 10

Game 11: (1N) Shelton State defeats (1S) Alabama Southern 105-83.

 

Shelton State Community College is the Region 22 Champion, and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 12 Representative.

 

 

Region 23 (District 15) – March 8-10, 2017

Site: A.E. Wood Coliseum, Clinton, MS

 

Wednesday, March 8

Game 1: Mississippi Gulf Coast CC defeats Southern Shreveport 88-81.

Game 2: Northeast Mississippi CC defeats East Central CC 70-64.

Game 3: Southwest Mississippi CC defeats Baton Rouge CC 62-61 (OT).

Game 4: Jones County JC defeats Holmes CC 78-54.

 

Thursday, March 9

Game 5: Northeast Mississippi CC defeats Mississippi Gulf Coast CC 87-73.

Game 6: Jones County JC defeats Southwest Mississippi CC 72-66.

 

Friday, March 10

Game 7: Jones County JC defeats Northeast Mississippi CC 91-88.

 

Jones County Junior College is the Region 23 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 15 Representative.

 

 

Region 24 (District 16) – March 6-10, 2017

Site: Waugh Gymnasium, Ina, IL (Bracket)

 

Monday, March 6

Game 1: (8) Lake Land College defeats (9) Lincoln Trail College 103-67.

Game 2: (7) Southwest Illinois College defeats (10) Southeast Illinois College 116-109 (3 OT).

Game 3: (11) Olney Central College defeats (6) Lewis & Clark CC 81-64.

 

Wednesday, March 8

Game 4: (1) Vincennes University defeats (8) Lake Land College 82-81.

Game 5: (4) Shawnee CC defeats (5) Kaskaskia College 67-57.

Game 6: (2) John A Logan College defeats (7) Southwest Illinois College 68-60.

Game 7: (3) Wabash Valley College defeats (11) Olney Central College 82-76

 

Thursday, March 9

Game 8: (1) Vincennes University defeats (4) Shawnee CC 66-55.

Game 9: (3) Wabash Valley College defeats (2) John A Logan College 88-77.

 

Friday, March 10

Game 10: (1) Vincennes University defeats (3) Wabash Valley College 82-70.

 

Vincennes University is the Region 24 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas as the District 16 Representative.

 

 

 

District 1 – Saturday, March 11

Site: Arizona Western College

 

College of Southern Idaho defeats Arizona Western College 92-89.

 

College of Southern Idaho is the District 1 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

District 3 – Friday, March 10

Site: Harford Community College

 

Monroe College defeats Harford Community College 57-55.

 

Monroe College is the District 3 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

District 4 – Saturday, March 11

Site: Three Rivers Community College

 

Highland Community College defeats Three Rivers Community College 79-75.

 

Highland Community College is the District 4 Champion and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

District 11 – Wednesday, March 8

Site: North Dakota State College of Science

 

Indian Hills Community College defeats North Dakota State College of Science 71-68.

 

Indian Hills Community College is the District 11 Champion, and will play in the National Tournament in Hutchinson, Kansas.

 

 

District 2 – Zone Qualifier

Northern Oklahoma College – Enid

 

District 7 – Zone Qualifier

Walters State Community College

 

District 10 – Zone Qualifier

Caldwell Community College & Technical Institute

 

District 14 – Zone Qualifier

Panola College

 

At-Large Selections

Eastern Florida State College

South Plains College

Northwest Florida State College

Hutchinson Community College

Share

No comments yet »

Your comment

HTML-Tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>